Spánok pre naše zdravie

Ráno – tá najmenej obľúbená časť dňa, pokiaľ začína nepríjemným zvukom budíka, ktorý nám ohlasuje, že práca nepočká. Vstávanie väčšina z nás označuje za jednu z najhorších vecí, ktorá nás denne stretáva. Vytrháva nás z tej najlepšej každodennej činnosti, a to zo spánku.

Spánok je skvelá vec. Každý ho miluje a nikto ho nikdy nemá dosť. Je ale tiež skvelým pomocníkom pri chudnutí, pri odbúravaní stresu a taktiež je prospešný pre naše zdravie.

Medzi časté otázky sa radí napríklad to, koľko hodín je optimálny pre zdravý spánok. Osemhodinovka denne by mala mať zlatou strednou cestou – ani menej, ani viac. Každý človek by si mal dbať na osem hodín (posledné roky sa ale preukazuje, že stačí aj sedemhodinovka). Menej (napríklad kritických päť hodín) spôsobuje zlý spánok a tiež zlú náladu plnú stresu nasledujúci deň. Prespanie však urobí s naším organizmom to isté. Aby bolo spanie zdravý, je potrebné dbať na čas.

Mali by sme dávať pozor aj na správne vankúše. Tie totiž zaručujú predovšetkým kvalitný spánok. Pokiaľ sa zle vyspíte, opäť sa dostaví, už spomínaný, stres a zlá nálada. Navyše docielime len boľavého chrbta či krku. Potom sa nám táto situácia len predraží, pretože masáž bude jediným dobrým riešením, ako sa zbaviť otrasného pichania v chrbte.

S kvalitou spania prichádza aj fakt, že žijeme dlhšie. Áno, je dokázané, že spánok predlžuje život. Opäť sa s týmto spája stres – ten je totiž ako zabijakom dlhého života, tak aj nášho zdravia. Veď môže spôsobiť veľa chorôb, medzi ktoré patrí aj infarkt. Keďže nám dodáva len vrásky, dlhého života sa s ním naozaj nedočkáme.

Najviac spánok pomáha pri chudnutí. Počas spánku sa totiž riadne zregenerujú naše svaly, čo zapríčiní skvele naštartovaný metabolizmus do nového dňa. Dodá nám aj potrebnú energiu, ktorá je nevyhnutnou vecou, ​​s ktorou sa púšťame do najrôznejších cvičení.

Môže sa Vám ešte páčiť...