10 neobyčajných faktov o Londýně

  1. Big Ben, pravdepodobne najslávnejší orientačný bod v Londýne, nie je vôbec nazývan Big Ben. Veža je jednoducho nazvaná veža s hodinami; ElizabethTower je vlastne meno zvonu.
  2. Veľká epidémia zabila približne tretinu všetkého obyvateľstva Európy v 15. storočí, Londýn postihol najmä z dôvodu úzkych uličiek a nedostatok hygienických zariadení. Muži známý ako pátrači vykrikovali: „Prineste si svojich mŕtvych“ celé leto roku 1665 odvážajúc mŕtvetelapreč a hádzane ich do masových pohrebných jám, z ktorých niektoré nesú stále objavené až do dnešného dňa.
  3. Keď bolo prvýkrát navrhnuté londýnske metro, konštruktéri navrhli naplniť tunely vodou a pomocou člnov prepravovať ľudí od stanice k stanici. Stavím sa, že sa cítili celkom hlúpo, keď niekto navrhol, že by mali používať vlaky.
  4. Londýn bol spustošený veľkého požiaru v roku 1666 a bombardovaním počasdruhej svetovej vojny, s veľké časti mesta boli len trosky. Urbanisti zúfalo chceliredesignovať mesto.
  5. Londýn bol domovom mnohých rôznych známych osobností, ako Karl Marx, Charles Darwin, Sylvia Plathová, Charles Dickens, JimiHendrix, Wolfganga Amadea Mozarta, FlorenceNightingale a stovky ďalších. Títo ľudia sú pripomínaný modrými plaketami, ktoré visí na miestach kde žili. Pozrite sa na nich pri vašej ceste k univerzite!
  6. Veľký požiar Londýna, ktorý zničil väčšinu mesta v roku 1666 bol zodpovedný len za 6 zaznamenaných úmrtí. Pamätník je 203 stôp kamenný obelisk nachádza 203 ft preč, kde vypukol požiar, pripomína tých, ktorí zomreli. Avšak, Pamätník vyžiadala životy 7 ľudí, ktorí prepadli z vyhliadkovej plošine na vrchole, omylom alebo inak.
  7. Londýn sa môže chváliť viac ako 170 múzeami, od masívneho Britského múzea, čo je najpopulárnejší londýnska turistická atrakcia, k malémuFan múzeu v Greenwich.
  8. Prvý semaforový systém na svete bol nainštalovaný na ParliamentSquare v roku 1868. O rok neskôr ho vyhodili do vzduchu.
  9. V Londýne sa hovorí 300 jazykmi, to z neho robíjedno z najviac rôznorodých miest na svete.

Aldgate stanice, v blízkosti ich rozprávkového majetku TowerBridge, má 1000 tiel pochovaných pod ňou, s najväčšou pravdepodobnosťou tam sú tam pochované obete po veľkej epidémii.

10 zajímavostí z Londýna

Môže sa Vám ešte páčiť...