5 + 3 rady, ako sa zbaviť strachu z lietania

Aj keď je lietanie dnes už bežnou záležitosťou, stále je medzi nami veľa ľudí, ktorí do lietadla nikdy neusedli. Dôvodom môžu byť financie, ale aj strach. Prekonajte ho a raz a navždy sa ho zbavte. Uvidíte, že si lietanie zamilujete.

Teraz sa vám to možno zdá nemožné. Lietadlo nemôžete ani vidieť, nieto si do neho sadnúť a vzlietnuť. Možno sa bojíte stiesneného priestoru, možno je dôvodom strachu to, že budete vysoko nad zemou a nemôžete počas cesty vystúpiť. Alebo sa vám pred očami premietajú filmy o leteckých katastrofách?

Nebojte sa. Lietanie je najbezpečnejším druhom prepravy. Len si to vezmite. Koľko ľudí odbaví svetová letisko počas jedného dňa? Koľko ľudí denne si zakúpi letenku?

Ako prekonať strach z lietania?

Prinášame vám pár praktických a osvedčených rád, ako sa strachom z lietania raz navždy skoncovať, alebo ho aspoň minimalizovať. Vyskúšajte ich!

Na cestu sa dobre pripravte

Nejde len o to, že si zbalíte svoju batožinu. Porozmýšľajte, kde sa váš strach z lietania vzal. Častým dôvodom (a to môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti) je strach z neznámeho.

Deti sa boja nástupe do nového kolektívu, dospelí pri zmene zamestnania. Muži aj ženy sa dlho rozmýšľa, či majú vstúpiť do manželstva, zaobstarať si dieťa. A s lietaním je to rovnaké.

Naštudujte si teda dopredu čo najviac informácií o lietaní. Zistíte, že aj keď sa jeden systém v lietadle pokazí, stále ich tam je ďalší rad, ktoré ho zastúpi. A piloti absolvujú náročné vzdelávacie programy, aby vedeli okamžite zareagovať, situáciu vyriešiť a vás dopraviť bezpečne na zem.

Nebojte sa ani zlyhanie motorov. Sú jednoduchšie než tie v aute, a aj keď je stresujúce letieť bez jedného motora, ostatní si s tým poradí. Každé lietadlo má minimálne dva a okrem toho – lietadlo lieta vďaka krídlam, nie vďaka motorom.

Let si naplánujte a rozdeľte na časti

Či už letíte dve hodiny, alebo ich bude tridsať, na každú z nich si naplánujte nejakú činnosť. Vezmite si so sebou knihu a prečítajte si ju, pustite si hudbu, niečo malé zjedzte.

Turbulencie sú normálne

Áno, sú nepríjemné a nepohodlné, musíte počas nich byť po celú dobu pripútaní, ani na WC nesmiete, ale nie sú nebezpečné. Lietadlo je na ne pripravené a poradí si s nimi. Rovnako tak pilot.

Verte personálu

Piloti aj letušky musia absolvovať náročné štúdium a splniť veľa požiadaviek. Pravidelne sa školia, prechádza zdravotnou prehliadkou. Sú to profesionáli, ktorí svoju prácu milujú. Inak by netrávili stovky hodín vo vzduchu, bez rodín.

Keď sa počas letu budete niečoho báť, alebo budete niečo potrebovať, nebojte sa na niekoho z palubnej posádky obrátiť. Radi vám poradia a pomôžu.

Lietajte radšej vo dne

Výhľad do tmy nie je nič príjemné. O tom, že by ste zaspali si taky asi môžete nechať zdať. Ak to aspoň trochu ide, voľte radšej denné lety, ideálne tie priame. Každá ušetrená minúta sa počíta.

Môžete si vybrať sedadlo? Využite toho!

Nie všade je let rovnako pokojný a príjemný. Je to ako v aute. Sedenie v prednej časti lietadla je príjemnejšia než úplne vzadu.

Náš tip: Nad krídlom nie sú toľko cítiť pohyby lietadla a okrem toho neuvidíte moc dole na zem.

Alkohol vám nepomôže, stavte na odpočinok, pitný režim a správnu stravu
Síce otupí vaše zmysly a vy na strach snáď zabudnete, ale tie následky. Lepšie sú žuvačky alebo cukríky. Ich prevaľovanie v ústach vás upokojí, navyše zmierni tlak v ušiach.

Dôležitá je tiež vhodná strava a dodržanie pitného režimu pred letom. Niekto sa snaží piť minimálne, aby nemusel behať na toaletu. Verte ale, že aj keby ste nepili vôbec, rovnako na nej pôjdete. Okrem toho je zavodnenia organizmu dôležité. Nepodceňujte zdravotné riziká.

Dýchajte

Keď pocítite úzkosť, zadržte na chvíľu dych a potom sa hlboko nadýchnite a vydýchnite. Celé to opakujte, kým nepocítite úľavu. Hlboké dýchanie tiež môžete kombinovať so svalovými sťahmi – treba sa sťahovaním sedacích svalov.

Môže sa Vám ešte páčiť...