6 príznakov alkoholizmu, ktoré jasne značia problémy

Ak závislosť od alkoholu zájde príliš ďaleko, pozorujeme príznaky, ktoré nemožno prehliadnuť. Samozrejme, najčastejším príznakom je častá opitosť. S akými ďalšími problémami sa ľudia stretávajú?

Alkoholizmus sa dá riešiť

V prvom rade by sme chceli spomenúť, že alkoholizmus je závislosť, ktorá je síce veľmi nepríjemná, život obmedzujúca a ohrozujúca, ale má riešenie. Terapia je jedinou cestou z tohto začarovaného kruhu. Mnohým pacientom terapia pomáha, pretože sa s jej pomocou dokážu oslobodiť od spoločenskej nálepky človeka, ktorý dochádza na terapiu. Ale ako vlastne rozpoznať alkoholizmus?

Najčastejšie príznaky

Dlhodobá silná túžba po alkohole patrí medzi typické príznaky, ktoré už naznačujú silnú závislosť od tejto látky. Je toho však oveľa viac, čo treba pozorovať.

Kocovina ako sprievodný jav

Kocovina je sprevádzaná silnou nevoľnosťou, bolesťou hlavy, hnačkou, triaškou, ale aj nevoľnosťou a vracaním.

Problémy s tráviacim traktom

Alkoholizmus je často spojený s trvalým poškodením tráviacich orgánov. Vyskytujú sa problémy so slinivkou, žalúdkom a obličkami. V dôsledku konzumácie alkoholu však môže dôjsť aj k poškodeniu srdca alebo pečene.

Poruchy spánku

Zdá sa, že ľudia trpiaci alkoholizmom dobre spia? Opak je pravdou. Ich spánkový režim je narušený dlhodobým užívaním návykových látok a trpia nespavosťou alebo poruchami spánku.

Sociálna izolácia

Hoci sa najmä muži trpiaci alkoholizmom spočiatku radi chvália a vyhľadávajú spoločnosť rovnako zmýšľajúcich ľudí v krčme, po čase ich všetci priatelia opustia, pretože odmietajú držať krok. U mužov nastáva sociálna izolácia. Pre ženy je sociálna izolácia skoršia.

Poruchy pamäte

Ťažkosti so sústredením, koncentráciou na úlohy alebo poruchy pamäti sú častými problémami alkoholikov.

Nedostatok hygieny

Kvôli alkoholu sa ľudia prestávajú o seba starať a trpia nedostatočnou hygienou a zlými návykmi.

Alkoholizmus je potrebné riešiť čo najskôr.

Môže sa Vám ešte páčiť...