Aké mesto je najinovatívnejším mestom Európy?

V našom svete sa nachádza celý rad miest, ktorá chcú nejako vynikať. Niektoré je najväčší, iné je najmenší, ďalšie je najľudnatejšej. Jedno z miest je napríklad aj najinovatívnejšie. Jedná sa o mesto, ktoré je zároveň aj tým najromantickejším miestom na zemi. Jedná sa o Paríž. 

Kto by to bol povedal, že sa Paríž stane tým najinovatívnejším mestom Európy. Počas lisabonského Web Summitu sa v celej rade prednášok a workshopov našlo samozrejme aj miesto na vyhlásenie súťaže „Európske najinovatívnejšie mesto“. Túto súťaž organizovala Európska komisia, ktorá okrem iného zasadla aj za stolík poroty. 

Celá táto súťaž sa niesla vo veľmi prestížnom duchu – motiváciu mali všetky európske mestá dosť veľkú, pretože hlavnou cenou bola odmena vo výške milióna eur. 

Cena putuje do Paríža! 

A radovať sa z tejto ceny mohla, už spomínaná, Paríž. Toto krásne mesto, ktoré onedlho do svojich štvrtí prinesie fontány s perlivú vodou, sa totiž stalo tým najinovatívnejším mestom celej Európy. 

Ak sa pýtate, čím Paríž tak oslnila, tak to bolo hlavne postavením startupových inkubátorov. Dokonca päť percent z rozpočtu mesta putuje na podporu projektov tunajších obyvateľov. Okrem toho Paríž praktizuje aj program Reinventer Paris, ktorý prestavuje existujúce, ale bohužiaľ nevyužívané projekty. 

Kam putujú ďalšie ocenenia? 

Samozrejme bolo cien viac ako jedna. Ďalšie stotisícové šeky putujú napríklad do Tallinu a do tretice do izraelského Tel Avivu. Tallin získal druhé miesto hlavne za rozvoj a výrobu autonómnych vozidiel, robotov a ridesharingu. Čo sa týka tretieho miesta, teda mesta Tel Aviv, toto mesto zaujalo hlavne svojimi 1700 nováčikmi, u ktorých každý desiaty obyvateľov tohto mesta je zamestnancom týchto startupov. 

Koľko sa prihlásilo miest? 

Možno by vás zaujímalo, koľko miest sa uchádzalo o tieto zaujímavé ceny. Jednalo sa zhruba o 32 miest, z ktorých bolo do celkového finále vybralo iba desať. 

Môže sa Vám ešte páčiť...