Aké obklady zvoliť do malej kúpeľne?

Pri výbere obkladov by ste mali zbystriť. Dokážu totiž podporiť celkový vzhľad kúpeľne a malý priestor opticky zväčšiť. Aké teda zvoliť? Veľkoformátové alebo mozaiku? Na to sa hneď pozrieme.

Veľkoformátové obklady v malej kúpeľni?

Veľkoformátové obklady sú v posledných rokoch veľkým hitom, a tak možno láka aj vás ich využiť vo svojej malej kúpeľni. Nevýhodou je, že pri veľkých formátoch v malom priestore zostane viac prierezu, ktorý už nijako nevyužijete. Pri štandardných rozmeroch počítajte s prierezom približne 10 %. Pri veľkých formátoch to môže byť až dvojnásobok. Veľkoformátové obklady majú rozmery 60 x 60 cm až po 320 x 150 cm.

Pokiaľ sa ani napriek tomu nechcete veľkoformátových obkladov vzdať, môžete zvoliť dlažbu, ktorej aspoň jeden rozmer bude zodpovedať veľkému formátu, teda napríklad 30 x 60 cm, 20 x 120 cm. Pri týchto rozmeroch sa vyvarujete veľkého prierezu a získate minimálny počet škár. To priestor opticky zväčší a na pohľad bude vyzerať uhladene a čisto.

Menšie rozmery do malej kúpeľne?

Na trhu nájdete aj menšie rozmery, a to 10 x 10 cm alebo 20 x 20 cm. Medzi malé rozmery patria aj stále obľúbenejšie mozaiky. A práve tie sú do malých kúpeľní skvelým riešením. Môžete ich využiť vo vymedzenej časti priestoru ako napríklad v sprchovacom kúte.

Akú farbu obkladov vybrať

Menším priestorom pristanú svetlé odtiene, to je pravidlo. Preto by ste obklady do vašej malej kúpeľne mali voliť vo svetlých farbách a bez výrazných motívov a textúr. Ak ste však milovníci výrazných tónov, voľte ich v menšom množstve a vymedzte im priestor.

Trendom poslednej doby je prirodzený a jemný vzhľad. Vzory a výrazné farby kúpeľňu opticky zmenšia a navyše sa čoskoro pozerajú. S farbami môžete experimentovať pri výbere dekorácií a doplnkov.

Priestor opticky zväčší aj lesklé obklady, zrkadlo a vhodné svetlo.

Akým smerom obkladať

Ak zvolíte obdĺžnikové obklady a obložíte ich vertikálne, budú pôsobiť dynamicky a opticky zvýšia strop. Pokiaľ ich však obložíte horizontálne, opticky miestnosť rozšíri.

Môže sa Vám ešte páčiť...