Aké rastliny sa pýšia superschopnosťami? Vypestujte si niektoré z nich doma

Izbové rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou našich príbytkov. Že vám ešte doma nejaké chýbajú? Je načase prejsť si súčasnú ponuku hobbymarketov a poobzerať sa po niektorej, ktorá by police v obývacej izbe alebo rohy v spálni zdobila. Pokiaľ si stále neviete rady a pokiaľ výber chcete nechať na ostatných, poradíme vám niekoľko druhov, ktoré sa pýšia zvláštnymi superschopnosťami. Áno, rastliny nemajú iba estetickú funkciu, ale mnohé vedia oveľa viac.

Orchidey nás upokojujú

Pokiaľ sa vaša domácnosť nesie v takom elegantnom duchu, okenné parapety by mali bezpochyby lemovať krásne, elegantné orchidey. Táto izbová rastlina je síce náročnejšia na pestovanie, avšak pokiaľ sa vám podarí ju udržiavať stále krásnu a pekne vyzerajúcu, bude vás upokojovať už na pohľad. A presne to je jej superschopnosť – um upokojovať človeka, ak je to potrebné.

Navyše jej pekný vzhľad zlepšuje našu náladu. A to potvrdzujú aj prieskumy vedené medzi pestovateľmi tejto pôsobivej izbovky.

Aglaonema pohlcuje okolité pachy

Je vaša domácnosť domovom fajčiarov? Potom na police v dome patrí rastlina menom aglaonema, ktorá má tendenciu pohlcovať okolité pachy. Na prvý pohľad vyzerá naozaj krásne, je veľmi strapatá, nie je nijako náročná na starostlivosť. Len si teda dajte pozor na jedno – ak máte domácich miláčikov v dome, radšej dajte rastlinu z ich dosahu alebo si maznáčikov vôbec neobstarávajte (prípadne si neobstarávajte rastlinu). Je totiž mierne jedovatá a keby ju zviera ohrýzalo, mohlo by sa zviera priotráviť (závažné problémy ale nehrozí, ale ani priotrávenie nie je radostná záležitosť).

Aloe vera proti popáleninám

V každom domove by mala mať svoje miesto aj aloe vera. Táto dužinatá bylinka, ktorá sa obvykle pridáva do mnohých kozmetických produktov, je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti a podáva pomocnú ruku vždy, keď sa popálime. Ostatne je skvelá aj na akné – stačí si dužinu prikladať na postihnuté miesta.

Pekne sa jej darí ako na slnečnej terase, tak na balkóne. Prípadne ju majte aj v teple domova. Len ju teda schovajte pred prievanom.

Môže sa Vám ešte páčiť...