Aké vianočné zvyky sme opäť dodržiavali s radosťou v očiach?

Vianoce sú opäť za nami, čo znamená, že je načase čas vianočný trochu zrekapitulovať. Ponúka sa otázka, aké zvyky sme opäť dodržiavali. Vianočné sviatky sa predsa len nesú v znamení pečenia koláčov, v znamení klasickej štedrovečernej večere a samozrejme tiež v znamení zvykov. Okrem zdobenie vianočného stromčeka alebo bozkávanie sa pod imelom, čo napokon nie je rýdzo americký zvyk, sme dodržiavali ešte rad ďalších tradícií.

Stavali sme betlehem

Podľa prieskumu ľudia ani vlani nezabúdali na stavanie betlehema. Betlehem je vyobrazením všetkých scén, ktoré sprevádzali narodenie Ježiška. Okrem jasličiek sa nezabúda na stavbu zvierat okolo, pastiera, tiež troch kráľov a samozrejme jeho rodičov.

V súčasnej dobe majú betlehemy naozaj celú veľa podôb. Kým niektoré sú klasicky z papiera, iné sú z dreva. Niektoré sú však z úplne iných materiálov.

Liali sme olovo

Čo je zaujímavé, tak že sa Česi navracia k starým známym tradíciám, ktorý sa dlho neprikladala pozornosť. Hovoríme napríklad o liatie olova. To je tiež jedna z vianočných tradícií, kedy lejeme žeravé olovo do nádoby s vodou. A to, čo vznikne, nám má prezradiť budúcnosť.

Možno za dodržiavaním tejto tradície stojí kultový film Pelíšky, možno tiež možnosť zakúpiť si rovno celú sadu na dodržiavanie tohto zvyku.

Ukrývali sme šupiny pod tanierom

K pomerne starým vianočným zvykom tiež patrí to, že ukrývame šupiny pod tanierom. Myslíme tým samozrejme kaprie šupiny. Všeobecne platí, že by sa takto mala šupina nosiť v peňaženke, aby priniesla ľuďom dostatok peňazí aj v budúcom roku.

Púšťanie lodičiek je zábava nielen pre deti

K ďalším tradiíc-m patrí aj púšťanie lodičiek zo škrupín z vlašských orechov. Dovnútra sa dá zapálená sviečka a v mise alebo umývadle s vodou sa lodička púšťa. Lodičky majú symbolizovať to, či celá rodina zostane v budúcom roku po spolu alebo či sa niektorý z členov rodiny vydá do sveta.

Môže sa Vám ešte páčiť...