Akné – čo by ste o ňom mali vedieť?

akné

Akné. Štyri písmená označujúce drobné vyrážky a jeden veľký problém. Akné má priam zázračnú schopnosť znepríjemniť človeku život. Našťastie, nepríjemné vyrážky nie sú neodstrániteľnou záležitosťou. Čo teda robiť, aby sme akné účinne odstránili?

Zachovajte si psychickú pohodu

Prejavy akné výrazne ovplyvňuje celková psychická (ne)pohoda človeka. Možno aj u vás sa akné objavuje práve vtedy, keď je vaše telo vystavené výraznejšiemu stresu v práci či doma. Ak sa to dá, skúste sa takýmto nepríjemným situáciám vo vašom živote vyhýbať, prípadne sa pokúste o zmenu spôsobu nazerania na ne. Poznáte to: ak nejde o život alebo o zdravie…

Začnite žiť lepšie

Zmena životného štýlu je super spôsobom, ako sa zbaviť akné. Základom správneho životného štýlu by mal byť dostatok výdatného spánku, pravidelný pohyb, ktorý vám robí fyzicky aj psychicky dobre, a samozrejme vhodné stravovanie. Akné je totiž spôsobené (okrem iného) aj prekyslením organizmu. K tomu dochádza pri nadmernej konzumácii korenených, sladkých či príliš slaných a mastných jedál. Obmedzte konzumáciu polotovarov a vsaďte na kvalitné tuky (maslo, ryby, orechy) a sacharidy (namiesto sladkých tyčiniek ovocie).

Nevytláčajte si akné

Čo robiť, ak sa napriek vyššie uvedenému akné predsa len objaví? Najjednoduchšie riešenie v podobe vytlačenia rozhodne nepatrí k najvhodnejším. Upchaté póry sa takto nevyčistia, navyše hrozí infekcia a rozšírenie akné. Oveľa vhodnejšie je použiť špeciálnu náplasť, ktorá obsah pórov uvoľní a zároveň odstráni. Nasledovať by malo čistenie pleti pomocou kvalitnej a vhodnej kozmetiky. Čistiaca voda, gél či krém na akné sú v tomto prípade neoceniteľnými pomocníkmi. Kozmetické prípravky by mali obsahovať zložky ako kyselina salicylová a glykolová alebo tretinoín, ktoré akné liečia a zabraňujú jeho šíreniu.

akné

Dbajte na čistotu svojich rúk

Zapálená pleť je vo všeobecnosti náchylná na podráždenie, najmä ak vzniká vplyvom nečistôt z okolia. Pleť posiata akné v tomto smere nepatrí k výnimkám. Významným zdrojom baktérií sú, trochu prekvapujúco, ľudské ruky. Počas dňa sa nimi dotýkame všakovakých povrchov a predmetov a nie vždy si ich dôkladne umyjeme. Dajte si záležať na tom, aby ste svoje ruky udržovali v čistote. Aj vďaka tomu si na svoju pleť nezanesiete baktérie, ktoré by mohli stav akné zhoršiť. Takisto odporúčame pravidelne a dôkladne dezinfikovať mobilný telefón, ktorý patrí k tajným nosičom baktérií.

Uponáhľaná doba neraz upriamuje našu pozornosť na malicherné momenty a nie na veci, ktoré sú pre nás naozaj dôležité. Sledujte svoje telo a pri objavujúcich sa problémoch mu doprajte to, čo potrebuje. Oddych, regenerácia, kvalitná strava a vhodná kozmetika pomôžu predchádzať vzniku akné a mnohých iných zdravotných problémov.

Môže sa Vám ešte páčiť...