Ako je to v skutočnosti s lúpaním kĺbov?

Lúpanie a chrumkanie v kĺboch budí emócie. Jednému vadí, druhému uľavuje. Ako je to ale naozaj? Je to neškodné alebo sa zahrávate so zdravím ao pár rokov neskôr sa tento nešvár ukáže v plnej sile?

Je to zvyk

Robia to deti aj dospelí. Je to vcelku hlúpy zvyk, rovnako návykový ako hryzenie nechtov, ocucávanie vlasov alebo škrabanie sa na predlaktí a stláčanie pery. Niekedy tak reagujeme na stres, inokedy počas sústredenia. Je to automatické. Na rozdiel od iných nešvárov je ale tento o niečo zložitejší a veľa ľudí je presvedčených, že si tak ničíte zdravie a narúšate pohyblivosť kĺbov a pevnosť kostí. Lúpanie a chrumkanie nie je celkom v poriadku a malo by mať svoje limity, na druhú stranu nejde o nič závažné a strašenie nie je na mieste.

Aj sami odborníci si dlho lámali hlavu nad tým, čo zvuky spôsobuje. A podporovali tvrdenia, ak si to spôsobuje človek sám a pravidelne, môžu sa časom dostaviť vážnejšie zdravotné komplikácie.

Odhalenie

V priestore medzi kĺbmi sa nachádza maz a bežne napomáha bezproblémovému styku medzi kĺbmi a kosťami, aby nedochádzalo k treniu, bolestiam a narušeniu. Niekedy sa ale vytvorí podtlak a bubliny. A práve to spôsobuje pri roztiahnutí kĺbov ono prasknutie. Nejde teda o problémy kostrového systému, ale vákuum, ktoré sa „ozve“ vo chvíli, keď je prst alebo iná časť tela v napätí.

Tým sa pochopiteľne vyvracia aj fakt, že by chrumkanie kĺbov mohlo viesť k rozvoju artritídy. Boli vykonané testy a experimenty, vďaka ktorým sa dokázalo, to spolu nesúvisí. Na druhú stranu treba pripomenúť, že ak máte k tomuto ochoreniu sklony, ste v pokročilejšom veku, nedbáte na zdravý životný štýl alebo máte podobné choroby v rodine, pravidelný tlak v priestore medzi kosťami a kĺbmi môže proces značne urýchliť. Z toho jasne vyplýva, že ak cítite potrebu, chrumknite. Pokiaľ sa to ale spája s bolesťou alebo pnutím, prestaňte. Aj tu totiž platí, že všetkého veľa škodí. A to, čo sa na začiatku javí ako nevinné, môže pri prekročení limitov ublížiť.

Môže sa Vám ešte páčiť...