Ako prežiť roadtrip s deťmi?

Cestovanie s deťmi je vždy náročnejšie na plánovanie aj vybavenie. Nielen, že pribudne batožiny, ale musíte počítať aj s tým, že deti budú unavené, znudené alebo nebudú túžiť spoznávať každý deň iné miesto. Ako teda vyhovieť ich aj vašim požiadavkám?

Myslite na to, kde prespíte

Pokiaľ nevlastníte karavan a nechcete každý deň rezervovať miesto v inom kempe alebo hoteli, môže byť pre vás ideálnym riešením obytná vstavba do auta. Poskytne vám aspoň základný komfort a pocit bezpečia. Dobrodruhovia bude možno lákať stan na strechu auta, kde sa pohodlne vyspí celá rodina. Pre všetky prípady ale majte vyhľadané niektoré ubytovacie zariadenia stelefónnym číslom a adresou.

Zabavte deti počas presunov

Dlhé presuny nie sú pre deti príliš záživné. Okrem pohodlnej autosedačky im pribaľte aj cestovné vankúšiky a deku, pod ktorou si môžu aj počas dňa zdriemnuť. A samozrejme nezabudnite na ich obľúbeného plyšáka, veľa drobného maškrtenia a dostatok vody.

Deti môžete pri jazde zabaviť aj slovnými hrami, počítaním prechádzajúcich áut alebo čítaním, pokiaľ sa im nerobí zle. Využiť samozrejme môžete aj zázraky modernej technológie a pustiť im na tabletu obľúbenú rozprávku, prípadne im zveriť starší digitálny fotoaparát a nechať ich celú cestu dokumentovať. Napríklad v nich podnietite skrytý talent.

Čo so sebou?

Skontrolovaná autolekárnička spovinnou výbavou je samozrejmosťou. V prípade cestovania s deťmi do nej ale pribaľte ešte pár vecí navyše – lieky proti cestovnej nevoľnosti, lieky na hnačku a na horúčku a lieky proti bolesti. Hodiť sa bude aj šetrný opaľovací krém a repelent, ktorý vám ušetrí veľa svrbivých štiepancov.

Nezabudnite, že deti vnímajú svet trochu inak ako dospelí. A vy pri cestovaní s nimi budete najskôr musieť trochu spomaliť – nielen kvôli častým prestávkam. Nové miesta objavujú svojim vlastným tempom, nepotrebujú behať z miesta na miesto a byť všade čo najrýchlejšie. Myslite na to už pri plánovaní trasy.

Môže sa Vám ešte páčiť...