Ako sa správne starať o topánky

Topánky sú to, bez čoho nevyjdeme von. Zatiaľ čo niekto má naozaj atraktívnu, veľkú zbierku obuvi, iní nemajú také veľké množstvo topánok, ktoré by mohli vytiahnuť na ulici. Či už ale máte topánok sebeviac alebo sebamenej, oplatí sa vedieť, ako sa o topánky starať. Určite nemáte záujem o to, aby ste každý mesiac kupovali nové tenisky alebo členkové topánky. Preto sa o ne správne starajte, aby s vami topánky vydržali naozaj dlhú dobu.

Rovnako ako kúsky oblečenia, tak aj topánky majú svoju trvanlivosť alebo životnosť. A tá sa skracuje nesprávnou či nijakou starostlivosťou o topánky. Aj keď je radosť z nových topánok veľká, po každomesačnom nakupovaní by vás radosť mohla rýchlo prejsť. Preto starostlivosť o topánky nepodceňujte.

Pred prvým nosením sa aplikuje impregnácia

Najmä v prípade kožených topánok musíte myslieť na pravidelnú impregnáciu a voskovanie obuvi. Predovšetkým myslite na vôbec prvú impregnáciu, ktorú treba aplikovať na topánky pred prvým nosením. Impregnačné spreje alebo krémy s vodeodolným slúžením zoženiete bežne v obchodoch s obuvou za pár stoviek korún.

Impregnácia je dôležitá, preto na ňu nezabúdajte av pravidelných intervaloch ju aplikujte, a to aj na staršie modely, ktoré razom budú vyzerať ako nové.

Každý mesiac topánky rozmaznávajte

Ak máte topánky, ktoré si vážite a ktoré nosíte naozaj radi, mali by ste ich každý mesiac rozmaznávať. Najskôr by ste im mali dopriať očistu, kedy aj podošva očistíte jemnou kefkou. A samozrejme opäť impregnujte. Impregnáciu vyberajte na základe materiálu, z ktorého sú topánky vyrobené.

Čo sa týka semišových topánok, tie sa len kefujú. Koženka sa utiera handričkou a plast taktiež. Čo sa týka topánok z textílie, v tomto prípade sa topánky nikdy neperú, len sa čistia penovými výrobkami. Topánky s lakovaným povrchom sa ošetrujú špeciálnymi krémami na lakovaný materiál a na useň sa používa klasická impregnácia.

Môže sa Vám ešte páčiť...