Ako sa starať o drevostavbu?

Drevostavby sa v súčasnej dobe tešia veľkej obľube. Oproti murovaným domovom majú drevostavby hneď niekoľko výhod: sú lacnejšie, rýchlejšie postavené a tiež sú energeticky úspornejšie. Majú však nižšiu životnosť. Tú však môžete predĺžiť, keď sa o svoj dom budete pravidelne starať. Aké sú základné pravidlá údržby drevostavby?

Vetranie

Tesná konštrukcia drevostavby vyžaduje udržovanie vlhkosti pod 50 %. Pomôcť môže vetranie prostredníctvom rekuperácie, ale aj prirodzené vetranie. Otvorením okien a dverí do uhlopriečky vytvorte prievan a nechajte takto vetrať 10 až 15 minút. Ideálne je vetrať aspoň 3-krát denne. Vykonávajte to po kúpaní, varení či iných činnostiach, ktorých následkom je zvýšenie vlhkosti.

Vykurovanie

Teplotu treba udržiavať nad 20 °C v prevádzkových miestnostiach a na chodbe. 22 °C je ideálna teplota pre miestnosti, v ktorých sa pohybujeme často, 24 °C je optimálne udržiavať v kúpeľni. Týmto sa dá úplne predísť problémom v konštrukcii drevostavby.

Ohrev vody

Ohrievač vody využíva nízku tarifu, takže v chode je obvykle len 8 hodín denne. To stačí na zahriatie na požadovanú teplotu. Teplota bojlera nesmie z bezpečnostných dôvodov prekročiť 60 °C, pretože potom môže dôjsť k deformácii rozvodov.

Krbové kachle v drevostavbe

Umiestnite ich minimálne 10 cm od steny. Pokiaľ by bola príliš blízko k stene, hrozilo by nebezpečenstvo požiaru. Vzhľadom na to, že teplotu, ktorú vám dodajú krbové kachle, nemožno kontrolovať, môže ľahko dôjsť k prekúreniu.

Digestor

Moderné digestory pracujú veľkou silou, takže dokážu odvádzať vzduch z kuchyne rýchlosťou aj viac ako 1000 m3 za hodinu. Vzhľadom na tesnosť drevostavby môže dochádzať k vzniku podtlaku – vzduch bude prisávaný zatvorenými oknami, či inými miestami. Preto je dobré pri prevádzke digestora otvoriť okno, aby sme zamedzili tomuto problému. Nie je vhodné pri zapnutom digestore prikladať do kachlí či krbu.

Môže sa Vám ešte páčiť...