Ako sa živiť športom

Ste úspešným športovcom, ale za svoje skvelé výkony nedostávate žiadne finančné odmeny? Byť takým profesionálnym športovcom – to je skrátka a dobre veľmi atraktívne. Lenže nie je to také ľahké. Alebo snáď áno? V nasledujúcom článku vám ponúkame prehľad možností, prostredníctvom ktorých sa môžete k zárobkom dostať.

Registrácia v športovom klube s profesionálnou zmluvou

Najbežnejším spôsobom zárobku je u športovcov poberanie pravidelnej výplaty od športového klubu. Táto varianta sa týka predovšetkým športovcov v kolektívnych športoch. K takému zárobku je nutné podpísať s vybraným klubom profesionálnu zmluvu. Na to, aby vás klub angažoval, musíte obvykle najskôr podávať dobré výkony na amatérskej alebo juniorskej úrovni. S kontaktmi vám môže pomôcť hráčsky agent, ktorý by mal mať dokonalý prehľad a dostatok spojení na to, aby vám profesionálny kontrakt vyjednal.

Sponzorstvo a dary

Veľké množstvo športov sa však nevyznačuje takou mierou profesionality, aby kluby svojim zverencom pravidelne platili. Najmä v individuálnych športoch sa tak často môžete stretnúť tým, že väčšinový príjem aktérov je tvorený zo sponzorských darov. Firmy samozrejme na oplátku za sponzorstvo vyžadujú prezentáciu značky, ktoré športovci robia reklamu.

Turnaje a zápasy s finančnou odmenou

Poslednou možnosťou, ktorá je tiež typická najmä pre individuálne športy je získavanie finančných odmien za umiestnenie na turnajoch. Typickým športom, kde sú atléti platení na základe svojich výhier je napríklad tenis. Nevýhodou tohto systému je samozrejme nutnosť podávať dlhodobo kvalitné výsledky.

Cesta za profesionalizáciou vašich športových výkonov je tŕnistá a vyžaduje vysoké úsilie. Vždy je tiež veľmi dôležité zhodnotiť realisticky svoje možnosti a využiť reflexiu od vášho okolia.

Môže sa Vám ešte páčiť...