Ako šiel čas s bublinami
Aby sme sa na chvíľku odreagovali od športu, je načase spomenúť si niekoľko zaujímavostí, ktoré vás určite zdvihnú zo stoličky. Tou hlavnou zaujímavosťou je samotná hračka bublifuk, ktorú nijako nemusíme predstavovať. Predsa len sa jedná o vynález, ktorý miluje každé dieťa, ale aj dospelý. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí tiež milujú túto zábavnú hračku, teraz zbystrite. Práve bublifuk je jednou z najstarších hračiek vôbec. Spomeňme si to najdôležitejšie, čo sa s bublifukom spája.
Hračiek je na svete skutočne veľa. Ľudia milujú hlavne plyšové hračky, ktoré sú nadčasové a ktoré sa venujú ako malým deťom, tak aj dospelým. Dnes je populárny venovať ľuďom čo najväčšie hračky, ktoré možno vidieť na prvý pohľad. Obvykle však veľké značky nie sú vôbec praktické. Až neskôr sa príde na to, že tie menšie hračky urobia oveľa väčšiu radosť a že práve menšie hračky dokážu deti aj dospelých zabaviť na veľkú časť dňa.
Poďme sa však zamerať na spomínaný bublifuk, ktorý sa práve radí k tým menším vynálezom, ktoré dokážu zabaviť dieťa aj dospelého na veľkú časť dňa.
Všetko začalo roku 1630
História bublifuku je skutočne dlhá a pestrá. Začiatok môžeme zaradiť do roku 1630, kedy holandský maliar Andriaen Hanneman namaľoval obraz, ktorý pomenoval „Dvaja chlapci robia bubliny“. Neskôr roku 1733 Francúz Siméon Chardin zobrazil na svojom obraze „Mydlové bubliny“ už samotný bublifuk, ktorý bol nasledovne zostavený a vyrobený roku 1940, a to americkou firmou Chemtoy.
Je veľmi zvláštne, že hoci bubliny robiace sa bublifukom nemajú nič spoločné s finančnými bublinami na trhu, vznikli aj v rovnakom čase, teda v sedemnástom storočí.
A teraz o finančných bublinách
Keďže sme spomenuli začiatky aj finančné bubliny, je načase si spomenúť, kedy vôbec vznikla prvá finančná bublina (bublina ako bublina). Ako sme spomínali, vôbec prvá bublina na finančnom trhu vznikla v rovnakom čase, ako bublina z bublifuku, tiež v sedemnástom storočí. V tom čase vypukla v Holandsku takzvaná tulipánová mánia, ktorá prilákala obrovské množstvo zákazníkov. Tí boli schopní minúť nehorázne peniaze za jeden jediný kvet, ale ten sa neskôr stal všedný a bublina praskla.