Ako vybrať slnečné okuliare podľa farby skiel

Slnečné okuliare sú neoddeliteľnou súčasťou našej zbierky módnych doplnkov. Napadlo vás ich však vyberať podľa farby skla? Či už jazdíte na hory alebo dávate prednosť moru, vždy je nutné nebezpečnému slniečku čeliť kvalitnou ochranou. A v prípade slnečných okuliarov platí, že na farbe skiel naozaj záleží. Akú farbu teda zvoliť?

Tónovanie skiel nepodceňujte

Mylné je sa domnievať, že slnečné okuliare vyberáme iba podľa ich vzhľadu. Nie je tomu tak. Rozhodujúce je aj tónovanie skiel, ale samozrejme aj ich UV filter. Na horách sa intenzita svetla pohybuje až o osemdesiat percent vyššie ako inde. Ostatne to preukázal aj rad vedeckých štúdií, ktoré ukázali, že horské slniečko je skutočne nielen silnejšie, ale aj nebezpečnejšie ako to letné.

Či už vyrážate na hory alebo ste sa rozhodli vyraziť skôr do teplých krajín, pri výbere skiel sa pozerajte na spomínané farby skiel. Poďme si povedať, čo konkrétne znamenajú a čo by pre nás malo byť teda dôležitým parametrom.

Do snehu modrá alebo fialová

Pokiaľ idete na hory, hľadajte také okuliare, ktoré majú buď modré, alebo fialové sklíčka. Také okuliare vám prídu vhod napríklad vtedy, keď bude zamračené alebo kedy začne snežiť, prípadne padať hmla. Napomáhajú redukovať oslnenie a pôsobia veľmi štýlovo, ale to je, ako už vieme, skôr vec druhá.

Červená alebo ružová na oddych očí

Určite ste počuli, že pri červenom osvetlení si oči dokážu dokonale oddýchnuť. A je to skutočne tak. Červené alebo ružové sklíčka zaručujú takzvané kontrastné videnie, kedy sa znižuje napätie v očiach a tiež filtruje nepríjemné modré svetlo povzbudzujúce náš mozog. Ak sa však dostanete do hmly alebo vyššej oblačnosti, príliš vám neposlúži.

Zelená na elimináciu odleskov

Pokiaľ vám robia problém odlesky (a to napríklad aj pri jazde autom počas letného večera), budú pre vás ideálne okuliare so zelenými sklami. Ich úlohou je totiž eliminovať odlesky a znižovať jas. Podrží vás teda na zjazdovke, ale aj na bežkách alebo podporí vaše videnie v tieni.

Môže sa Vám ešte páčiť...