Ako zariadiť obývaciu izbu

V obývačke trávia mnoho rodín najviac času. Je to tiež miesto, kam sa posadíte s návštevou. Dá sa povedať, že je srdcom domova, a preto by sme ho mali zariadiť tak, aby sme sa v ňom my aj naši blízki cítili dobre. Pokiaľ si neviete rady, máme pre vás malú inšpiráciu.

Vyberte vhodné farby

Do obývacej izby sú ideálne farby svetlé a vzdušné, ktoré presvetlia miestnosť a tiež ju opticky zväčšia. Nič nepokazíte farbami ako sú béžová, krémová, šedá či zemitými tónmi.

Pokiaľ však fandíte výrazným farbám, zvoľte jednu stenu, na ktorú aplikujete pastelovú. Aj takú farbu zvážte, možno by sa viac hodila na doplnky.

Umiestnite správne sedačku

Pri výbere sedačky sa pozeráme hlavne na jej farbu, tvar a materiál. Je tiež dôležité ju správne v priestore umiestniť. Sedačka by nemala byť chrbtom k dverám, pretože človek tak nevie, čo sa za jeho chrbtom deje a nedokáže sa úplne uvoľniť.

Pri umiestnení sedačky, tiež dbajte na voľný priestor okolo nej pre pohodlné prechádzanie.

Robustné steny už nie sú v móde

Predtým boli moderné robustné obývacie steny, v dnešnej dobe kúpite obývaciu stenu v podobe dvoch skriniek. Taká stena miestnosti neuberá vzdušnosť, pôsobí decentne a vkusne. Dávajte si pozor, aby ste úložné priestory neprekombinovali a nemali ich veľa, miestnosť by pôsobila menšia.

Dekorácia dotvára útulnosť

Nebojte sa doplnkov, ale držte sa pravidla „všetkého s mierou“. Skúste vybrať iba jeden predmet, ku ktorému máte vzťah, vonné sviečky pre upokojujúcu atmosféru a vázu s kvetinami.

Dekorovať priestor môžete aj pomocou závesov, záclon či vankúšikov.

Nepodceňujte osvetlenie

Na osvetlenie sa v mnohých prípadoch toľko nedbá. Hrá však dôležitú úlohu. Dostatočné osvetlenie priestor prejasní, a naopak jeho nedostatočné množstvo pôsobí negatívne na zdravie.

Skôr než zvoliť jedno centrálne svetlo, kombinujte niekoľko zdrojov, ako sú LED svetlá v stropnom pohľade, doplnkové a dekoračné osvetlenie a stojaca lampa.

Môže sa Vám ešte páčiť...