Aký je rozdiel medzi finančným a operatívnym lízingom?

Kúpa automobilu je veľmi zásadný krok, ku ktorému sa jedného dňa odhodlá úplne každý z nás. Pravdou je, že nie každý si na automobil dokáže zarobiť, a tak si auto vezme radšej na úver alebo prípadne na lízing. Lenže okolo lízingu sa točí hromada otázok a nevyřčených odpovedí. Ľudia síce počúvajú zo všetkých strán, že lízing je rozhodne skvelý, že sa oplatí mať automobil práve na lízing, ale nie je to tak úplne pravda. 

O lízingu možno povedať, že sa veľmi podobá klasickému úveru. Ono je to naozaj tak, na automobil si taky požičiate peniaze, ktoré potom budete vrátane úrokov splácať. Lenže rozdiel medzi klasickým bankovým úverom a tiež lízingom je ten, že ak si kúpite vec na úver, budete novým majiteľom vy. Lenže ak budete automobil financovať prostredníctvom lízingu, majiteľom bude až do úplného splatenia leasingová spoločnosť. 

Navyše existujú ešte dva typy úverov, a síce finančný lízing a tiež operatívny lízing. Poďme si povedať rozdiely. 

finančný lízing 

Účelom finančného leasingu je poskytnúť človeku financie na kúpu danej veci. Všetka starosť spojená s údržbou automobilu je na vás, po splatení lízingu danú vec odkúpite, čo je v tej dobe potom len korunová položka. Dovtedy však zostáva v rukách spoločnosti, predmet je váš až po úplnom splatení automobilu. Táto možnosť je ideálna potrebné pre páry, ktorí nevedia, na koho bude vozidlo napísaný, a tak radšej nechávajú vozidlo po dobu rozmýšľania napísaný na danú spoločnosť. 

operatívny lízing 

Čo sa týka operatívneho lízingu, je to na rozdiel od finančného leasingu len obyčajný prenájom. Ak si vec nechcete kúpiť, ale prenajať, je leasing rozhodne skvelou alternatívou. V takom prípade sú navyše všetky náklady na opravy a podobne zverené spoločnosti, nie je to vaša starosť, nemusíte za to platiť. A až operatívny lízing skončí, bude vám následne vec vymenená za novú. Je to však drahšie ako finančný lízing. 

Môže sa Vám ešte páčiť...