Automobilke Škoda rastú tržby aj prevádzkový zisk

Automobilke Škoda sa tento rok darí. Jej prevádzkový zisk v prvom polroku medziročne vzrástol o tri milióny eur na 824 miliónov eur, čo je asi 21 miliárd Sk. Tržby tiež rástli o 10,8% na 10,2 miliardy eur (260 miliárd Sk). Dá sa teda povedať, že aj napriek celkovú miernu krízu automobilového priemyslu, ktorá sa prejavuje globálne, Škoda sa drží stále dobre.

Vozov sa predalo menej, ale tržba je lepšie

Dodávky vozidiel zákazníkom sa totiž skutočne znížili o 2,8%, avšak aj napriek tomu podiel automobilky na celosvetovom trhu vzrástol, pretože klesol celkový globálny predaj áut. K vyššiemu zisku prispelo predovšetkým to, že sa predávala drahšie autá a autá s vyššou maržou, a tiež lepší výkon divízie finančných služieb. Kým teda iné automobily mohli za posledný polrok zaznamenať pokles, zdá sa, že Škoda sa zatiaľ aj pri horších predajoch drží v zaujímavých číslach.

Volkswagen si drží pevnú pozíciu

Podobne dobre si viedol aj celý koncern Volkswagen. Vývoj je podľa vedenia potešujúce a slabší trh sa na zisku zatiaľ negatívne neprejavil. Prevádzkový zisk značky Volkswagen stúpol celkovo o 9%. Zvýšil sa aj zisk značiek Porsche, Škoda a Seat. Luxusná značka Bentley sa po minuloročnej strate vrátila do zisku. Naopak zatiaľ tratí vozy Audi. Na vine je vraj zmena vo výrobe modelov a tiež vyššie výdavky na nové technológie a výrobky.

Koncern Volkswagen patrí dlhodobo k jedným z najväčších výrobcov automobilov na svete. Celkovo pod neho spadá celkom dvanásť dobre známych a obľúbených značiek osobných automobilov – VW, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladných áut MAN a Scania a tiež úžitkové vozidlá Volkswagen a motocykle Ducati.

Tieto správy sú samozrejme potešujúce pre všetkých zamestnancov českých pobočiek Škody a tiež pre celú českú ekonomiku. Automobilový priemysel u nás hrá v HDP pomerne veľkú úlohu a na začiatku roka panovali obavy, že by tento rok mohol výrazne poklesnúť. Našťastie sa po pol roku zdá, že kríza automobilového priemyslu nemá na slovenský trh zatiaľ tak veľké dopady, ako sa čakalo.

Môže sa Vám ešte páčiť...