Aviváže môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Naučte sa ich správne používať

Veľa z nás používa aviváže, pretože bielizeň je po nich nádherne prevoňaná a mäkká. V niektorých prípadoch by sme sa ale aviváže mali vzdať – napríklad ak po vypraní chceme bielizeň sušiť v sušičke. Pokiaľ budete aviváž používať nesprávne, môže to mať za následok dokonca zničenie niektorých kusov oblečenia. Príliš veľa vône sa môže nakoniec prejaviť ako obťažujúci zápach. Naučte sa teda používať aviváž správne.

Výhody aviváže

Keď je teda aviváž tak nebezpečná, prečo by sme ju mali používať? V prvom rade je to príjemná vôňa, ktorá sa na vašej bielizni udrží dlhšie ako vôňa klasického prípravku na pranie oblečenia. Za druhé je tkanina po vypraní v aviváži príjemnejšia na dotyk. Je mäkšia a poddajnejšia. Navyše dochádza k minimalizácii vzniku žmolkov. A vďaka tomu je predĺžená životnosť vášho oblečenia. V neposlednom rade musíme spomenúť aj to, že aviváž preniká hlboko do vlákien tkanín, vytláča vodu a tým urýchľuje sušenie.

Použitie aviváže v automatickej práčke

V prvom rade závisí od toho, akým spôsobom bielizeň periete (ručne alebo v práčke?). Veľmi dôležité je používať toľko aviváže, koľko je uvedených na jej obale. Viac neznamená lepšie! Pranie v práčke je asi najbežnejším variantom. Každá práčka má špeciálnu priehradku na aviváž označenú symbolom kvetiny: neváhajte ju využiť! Potom vyberte program, ktorý počíta s využitím aviváže (niektoré rýchle programy perú dokonca aj bez pracieho prostriedku). Aviváž je nutné naliať ešte pred spustením pracieho programu.

Pranie v ruke

Niektoré kúsky oblečenia sú natoľko jemné, že by pranie v práčke nezvládli. Preto ich treba vyprať v ruke. Aj pri tomto spôsobe prania môžete použiť aviváž. Nelejte ju ale nikdy na látku, pretože by mohla spôsobiť nevratné zafarbenie materiálu! Správne množstvo aviváže nalejte do nádoby, v ktorej bielizeň periete a zmiešajte ju s čistou vodou. Až po premiešaní oboch zložiek vložte už vypranú bielizeň. Nechajte 10 minút pôsobiť a potom jemne vyžmýkajte a osušte.

Môže sa Vám ešte páčiť...