Behanie patrí v súčasnej dobe k najobľúbenejším športom vôbec

Trávenie voľného času športom je medzi Čechmi čoraz viac in, vo voľnom čase športuje minimálne raz týždenne 52 percent ľudí. Najviac z nich sa aktívne venuje behu. Zahliadnuť ich môžete v mestách, v parkoch i v lese .. Česi mu skrátka absolútne prepadli.

Vedľa cyklistiky, chôdza a cvičenie je beh medzi ľuďmi jedným z najpopulárnejších športov. Hlavnou športovou aktivitou je podľa prieskumu pre desať percent Čechov, celá rada ďalších ľudí však volí beh aj ako doplnkovú aktivitu k športu, ktorému sa venujú najviac. Či už chce človek začať s akýmkoľvek športom, mal by si hneď na začiatku uvedomiť dôležitosť motivácie. Pre väčšinu ľudí totiž nie je problém začať, ale skôr vydržať. Ak nemáte žiadneho parťáka, ktorý by vás ťahal, ani vás nebaví dookola prekonávať svoje vlastné výkony, skúste sa s predstihom prihlásiť do nejakého amatérskeho závodu. Túžba obstáť v ňom vás bude spoľahlivo hnať dopredu. Beh je pre mnohých dokonalá sloboda. Nie je k tomu potrebné nič, len dobré topánky. Behať sa dá kdekoľvek, kedykoľvek a zadarmo!

Pravdou zostáva, že pre ľudí s veľkou nadváhou beh skutočne nie je, ale nie preto, že by to ich telo nikdy nezvládlo, ale preto, že to nezvládne bez možných zdravotných následkov teraz. Pokiaľ sa týka veku, tam je to obdobné, pokiaľ ten skôr narodený leta nič nerobil – nešportoval.

Ak je to možné, snažte sa skôr behať na mäkším povrchu napríklad na atletických dráhach alebo v lese, než po asfaltových cestách. Behanie by sa tiež mali úplne vyhnúť ľudia bezprostredne po operáciách a úrazoch kĺbov dolných končatín. Pozor na posilňovanie a beh u ľudí, ktorí majú aj len začínajúce artrózu. Kĺbová chrupavka totiž nie je schopná regenerácie a hrozí tu rýchlejší rozvoj artrózy. Pokiaľ bolesti pretrvávajú, je potrebné sa poradiť s odborníkom.

Môže sa Vám ešte páčiť...