Bolesti chrbta trápia aj mladých ľudí a športovcov

Myslíte si, že boľavý chrbát rieši len dôchodcovia? Ale omyl – týkajú sa aj mládeže a športovcov. Na vine môže byť ťažká aktovka, sedavý životný štýl, vysoké podpätky aj noha cez nohu. To všetko môže spôsobiť problémy s chrbticou i u mladej generácie.

Stále častejšie počúvame o prípadoch mladých a zdravých ľudí, ktorým ale život komplikuje jedna vec – boľavý chrbát. A často sú to práve ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie, kde treba celé hodiny sedí pri počítači a pretiahnu sa len pri ceste na toaletu.

Počítače sa podpisujú na našom zdraví

Ešte pred desiatimi rokmi riešili bolesti chrbta prevažne starší pacienti. U detí sa väčšinou riešila len skolióza dôsledku zvýšeného rastom, ktorá sa ale dala vďaka pravidelnému cvičeniu napraviť. Lenže dnes je situácia iná. Problémy s pohybovým aparátom dnes trápia aj mladú generáciu a deti. A čo sa za posledných desať rokov tak dramaticky zmenilo? Predsa používanie počítačov a spôsob práce.

Na jednej strane je trendy riešiť to, či pijeme rastlinné alebo kravské mlieko, či je chleba celozrnný a zelenina bio, ale zabúdame, že aj naša chrbát potrebujú rovnakú starostlivosť. A pritom by často stačilo len vytvoriť si pár základných návykov. Trebárs ako správne sedieť pri počítači, ako si nastaviť stoličku, ako vykonávať domáce práce atď. Ak sa naučíme tyhle zdanlivo banálne veci vykonávať správne, k bolestiam chrbta by nemalo dochádzať. Podporiť chrbát možno tiež pravidelným posilňovaním chrbtového svalstva a dostatočným pohybom ako treba svižná chôdza.

Už od detstva by rodičia mali dbať na správne držanie tela u detí a vštepovať im správne návyky. A medzi ne nepatrí len to, že by sa nemali hrbiť, ale tiež to, že voľný čas po škole by sa mal tráviť ideálne vonku, pohybom, a nie pri počítači a televízie. Práve rodičia sú tí prví, ktorí idú sami svojim deťom zlým príkladom. Zdravie chrbta je potrebné sledovať odmala a nepodceňovať akékoľvek príznaky problémov.

Môže sa Vám ešte páčiť...