Cestovanie inak: Vydajte sa za literárnymi hrdinami!

Máte radi literatúru? Je pre vás čítanie dobrého príbehu krásnym spôsobom, ako na chvíľu uniknúť realite? Určite sa niekedy stotožňujete s hlavným hrdinom a predstavujete si, aké by to bolo, ísť v jeho stopách, zažívať to, čo zažíval on. Vycestujte do miest, ktorá slúžila ako literárne inšpirácie známych i menej známych autorov a spoznajte kúzlo, ktoré spisovateľa tak uchvátilo. 

Neapol Eleny Ferrante 

Tajomná spisovateľka napísala tetralógiach o Elene a Line, dvoch hlavných hrdinkách, ktorých príbeh zasadila do Neapola. Síce uvidíte, že násilím a chorobami, ktoré sú v knihe vyobrazené ako každodenný chlieb neapolských obyvateľov, sa už dnes nestretnete, zato spoznáte, že chaos, neporiadok a špina sú synonymá, ktorá by sa pre Neapol dala použiť. 

Dobrodružstvo s motocyklom 

Dobrodružná púť, ktorú spolu podnikli Ernesto Che Guevara a jeho priateľ Albert Granada, bola zaznamenaná do denníka a neskôr vydaná pod názvom Motocyklové denníky. Pre mnoho ľudí je táto kniha pohonom ich vlastných tajných túžob po ďalekých, dlhých a napínavých cestách, ktoré by im akokoľvek mohli zmeniť život. S motocyklovými denníky sa vydajte objavovať čaro Latinskej Ameriky a spoznajte jej divokú prírodu, pozostatky dávnych kultúr a tropické pokrmy. Všetko za revúceho zvuku motoriek. 

S batohom do Rumunska 

Pokiaľ máte radšej skôr ticho prírody a vidieka, vydajte sa s batohom do pokojného rumunského Banátu. Na tomto mieste zabudnete na vaše každodenné starosti a vaša myseľ sa oslobodí od všetkých pochmúrnych myšlienok. Nechcejte sa vtiahnuť do minulých čias našich predkov – v 19. storočí tu Česi založili šesť dedín: Gernika, Rovensko, Svätú Helenu, Bígr, Eibentál, šumiace a zaniknutú Svätú Alžbetu. Tí do Banátu prišli za vidinou lepšieho života, avšak čakali je len drsné životné podmienky. 

Do Banáte jazdí v sezóne pravidelne spoja z Prahy, stačí teda zbaliť batoh, vziať si pár dní olna a vyraziť! 

Môže sa Vám ešte páčiť...