Chudnutie nie je veda. Ako na to?

Chudnutie je téma, ktorá aktuálne rieši nejeden z nás. Letná sezóna nesúca sa v znamení plaviek je tu a nie každý sa teší z postavy, ktorá by bola podľa predstáv. Našťastie sen o štíhlej figúre nie je ničím nereálnym, stačí sa držať niekoľkých tipov a rád.

Jedálniček meňte postupne

V počiatku chudnutia sa veľmi neodporúča meniť stravu. Pri prílišnej zmene možno zhodíte nejaké to kilo navyše, ale po vysadení diéty nastúpi JO-JO efekt a sme tam, kde sme byť nechceli a väčšinou ešte horšie. Preto si dajte to, čo bežne jete, len v odmeranom množstve. Avšak čo by nemalo chýbať v žiadnom jedálničku je zelenina a prírodné cukry v podobe ovocia.

TIP: Zeleninu v akejkoľvek podobe môžete jesť po celý deň, len si dajte pozor, aby ste ju zbytočne nepripravovali na tuku. V letných mesiacoch je najlepšia grilovaná a so správnym korením dokáže nahradiť aj plnohodnotné jedlo, ako napríklad večeru. Ovocie si doprajte iba v dopoludňajších hodinách.

Bielkoviny nesmú chýbať

Tie sú pre telo veľmi dôležité a za honbou krásneho tela aj potrebné. Komponujte ich do jedálnička každý deň, nech vám nechýbajú tie správne živiny a chudnete predovšetkým tuk, a nie svalovú hmotu.

TIP: Bielkoviny dodáva hlavne vajcia, mäso, mliečne výrobky (cottage, mlieko, skyr).

Pravidelnosť je na mieste

Keď sme si zhrnuli podobu vášho nového stravovania je dôležité myslieť aj na pravidelnosť. Odporúča sa jesť každé tri hodiny. Predstavte si, že ste malé dieťa, ktoré sa hlásia o jedlo v pravidelných intervaloch. Spočiatku vám bude pripadať, že jete stále a o to tu ide. Jesť často, ale v menších dávkach. Keď si každé tri hodiny dáte porciu 300 ml jedla, nebudete mať počas dňa hlad a hlavne chuť maškrtiť nezdravé veci.

TIP: Pri starostlivom dodržiavaní pravidelnosti a porciách jedál, časom zistíte, že 300 ml je zbytočne veľa a je možné, že váš žalúdok bude nasýtený už pri nižších porciách. To je v poriadku, dostal sa do stavu, keď nie je prepchávaný, a tak to má byť – zbytočne sa nerozťahuje.

Môže sa Vám ešte páčiť...