Čo je náhradné plnenie?

Stávate sa zamestnávateľom a máte pod svojimi krídlami viac ako dvadsaťpäť zamestnancov? Ak áno, máte na chrbte ďalšie bremeno, ktorým je povinnosť zamestnať osobu so zdravotným postihnutím. Možno si však myslíte, že vaše pracovisko nie je ideálnym prostredím pre osoby so zdravotným postihnutím, a preto vás zaujíma, ako splniť túto zákonnú povinnosť. Našťastie existuje viac než dosť možností a jednou z nich je tzv. alternatívne dodržiavanie predpisov.

Čo je alternatívna dávka?

Náhradným plnením sa rozumie možnosť splniť povinnú časť povinnosti uloženej zákonom. Zákon stanovuje, že zamestnávatelia s viac ako dvadsiatimi piatimi zamestnancami musia zamestnávať osoby so zdravotným postihnutím. Ako však bolo uvedené, nie všetci zamestnávatelia majú vytvorené podmienky, ktoré by im umožnili zamestnať osobu so zdravotným postihnutím.

Ak táto možnosť zamestnania nie je k dispozícii, prichádza do úvahy náhradné plnenie. Ide najmä o odber výrobkov alebo služieb od podnikov alebo zamestnávateľov, ktorí na druhej strane môžu zamestnávať osoby so zdravotným postihnutím a zamestnávajú viac ako päťdesiat percent z nich.

Výrobky, ktoré možno prijať, môžu byť čistiace prostriedky alebo čokoľvek iné, rovnako ako služby môžu byť upratovanie kancelárií alebo iné činnosti, ktoré môžu vykonávať osoby so zdravotným postihnutím a ktoré ich začleňujú do spoločnosti.

Do štátneho rozpočtu sa tiež odvádza odvod

Posledným spôsobom, ako splniť svoju zákonnú povinnosť, je odviesť príslušnú sumu vypočítanú z priemernej mzdy do štátneho rozpočtu. Kompenzácia je pohodlnejšia alternatíva (možno práve preto sa zneužíva), ale je to predovšetkým určitá záruka, že peniaze určené pre zdravotne postihnutých sa k nim skutočne dostanú. Ak sa zamestnávateľ rozhodne zaplatiť určitú sumu do štátneho rozpočtu, nemôže si byť úplne istý, kde tieto peniaze skončia.

Môže sa Vám ešte páčiť...