Čo skontrolovať na vozidle po zime?

Zimné obdobie sa blíži ku koncu a teraz je na čase, aby sme minimalizovali vplyv tohto obdobia na naše vozidlo. Čo je potrebné zaistiť a na čo sa zamerať? Pozrite sa, čo nezanedbať.

Tlmiče trpia najviac v zime

Tlmiče nášho vozidla trpia počas zimného času skutočne významne. Práve tlmiče do auta sú pritom pre našu bezpečnosť zásadné. Nepomáhajú neustále výkyvy teplôt. Čo má ale na ich fungovanie najvýznamnejší vplyv sú nerovnosti na vozovke.

A počas zimného času sa týmto výmoľom dokážeme len ťažko vyhnúť. Najmä pokiaľ jazdíme pravidelne, stretávame sa so situáciou, kedy je pod vrstvou snehu skrytý výmoľ, o ktorom sme nemali ani tušenie.

Aj toto je jeden z dôvodov, prečo by sme po zime mali objednať naše auto do servisu. Závady na tlmičoch sa totiž dokážu veľmi významne podpísať na celkových jazdných vlastnostiach nášho vozidla. Auto na vozovke pláva, nedrží stopu, predlžuje sa brzdná dráha.

Ako je na tom batéria

Určite už viete, že najmä autá bez garáže majú zimný čas skutočne veľmi krušný. Kontrola batérie je preto základom. Vyhnete sa tak situácii, keď si vyjdete na výlet ďaleko od domova, a po malej chvíľke svietenia bez naštartovaného motora sa vám už nepodarí auto nahodiť.

Skontrolujte stav svojej batérie a dobite ju. Autobatéria by sa mala tiež v pravidelných intervaloch vymieňať. Pokiaľ zisťujete, že už nie je kapacita batérie ideálna, je najvyšší čas na jej výmenu. Doba po dlhej zime je pre túto činnosť ideálna.

Prevádzkové kvapaliny

V čase, keď už neklesajú teploty pod bod mrazu, nepotrebujete používať kvapaliny do ostrekovačov s nemrznúcou zmesou. V rámci prevádzkových kvapalín vždy skontrolujte aj dostatok motorového oleja. Prevádzkové kvapaliny výrazným spôsobom ovplyvňujú vlastnosti nášho vozidla.

Je vaše auto po zimnom období v poriadku, alebo bude pre vášho plechového miláčika nutné zaistiť potrebný servis?

Môže sa Vám ešte páčiť...