Čo ste možno nevedeli o automobilke Volkswagen

Zaujímate sa o automobilový priemysel? Potom by ste dokázali na prstoch ruky spočítať, aké značky sa dnes radí k tým najobľúbenejším. Jednoznačne k najobľúbenejším značkám patrí automobilka Volkswagen, ktorá však už dávno nevydáva len automobilmi na trh tejto značky. Dnes sa jedná o obrovský koncern, pod ktorého krídla spadajú nielen vozy Volkswagen, ale aj česká značka Škoda Auto alebo napríklad automobilky Audi, Bentley, Bugatti či trebárs Porsche, Lamborghini alebo SEAT. Okrem toho tiež do obrovského koncernu spadajú aj nákladné vozidlá značky MAN a Scania.

Pod slovom „Volkswagen“ sa tá skrýva naozaj mnoho, mnoho automobilov. To však nie je jediná zaujímavosť, ktorú vám o tejto automobilke prinášame. Spoznajte obrovský koncern Volkswagen zase z trochu inej perspektívy.

Vedeli ste, že prvý Volkswagen si rozkázal sám Hitler?

Mnohí ľudia majú automobilku Volkswagen spojenú s nacistickým Nemeckom. Nemôžeme sa tomu čudovať, veď vôbec prvý automobil si nechal rozkázať sám Hitler. Ten si žiadal dostupné vozidlo, ktorým by sa Nemecko mohlo postaviť na kolesá. Chcel automobil, ktorý bude dostupný a ktorý bude zároveň určený dvom dospelým a trom deťom. Rýchlostne mal dosiahnu stovky kilometrov za hodinu. A podľa týchto stanovísk teda prvý automobil Volkswagen skutočne vzrástol. Do sveta sa vozidlo zapísal ako Volkswagen Beetle a vyrábal sa naozaj dlho, až do roku 2003.

Vedeli ste, že Volkswagen vyrába ťahače?

Málokto vie, že za koncernom Volkswagen stojí tiež ťahači. Práve táto automobilka ťahače vyrába, dokonca s nimi aj preteká. Najmä v Južnej Amerike je koncern Volkswagen považovaný za popredného výrobcu ťahačov, s ktorými sa preteká hlavne na brazílskych majstrovstvách.

Vedeli ste, že automobily sú pomenované podľa vetrov?

Premýšľali ste niekedy na tým, prečo sa automobilky značky Volkswagen volajú tak, ako sa volajú? Nie? Škoda. Ak by ste sa o to zaujímali, zistili by ste, že sa automobily volajú podľa vetrov. Trebárs Vento je taliansky výraz pre vietor. Alebo Polo je severnej polárnej vietor.

Môže sa Vám ešte páčiť...