Čo sú to energicky sebestačné domy?

Ak prezeráte pravidelne najrôznejšie internetové stránky, možno sa zastavíte nad takzvanými energicky sebestačnými domy. Tento pojem sa pomerne hojne rozširuje po internete, ale len málokto vie, čo to znamená či kto má tento projekt na starosti. Ľudí by ani nenapadlo, že za celým týmto veľkým pojmom stoja študenti, ktorí len vyhrali súťaž, v ktorej tento projekt predstavovali a prezentovali zúčastneným.

Jedná sa o český ostrovný dom, ktorý je práve projektom skupiny študentov. Ide o projekt, ktorý u nás podporuje stavbu energicky sebestačných domov. Vďaka tejto súťaži, do ktorej sa študenti s týmto domom prihlásili, tak vznikne hneď niekoľko domov, ktoré budú do budúcna vedieť vytvoriť toľko energie, že pokryjú svoju vlastnú spotrebu. Budú teda nezávislí na inžinierskych sieťach. A to je práve energicky sebestačná dom – dom, ktorý si svoju energiu vytvára úplne sám.

Hospodárne domy – vízia budúcnosti

Hospodárne domy sú dnes veľmi rozebíraným témou. Podľa väčšiny ľudí sa jedná o budúcnosť v oblasti bývania. Už dnes sa rad študentov či architektov snaží prísť na to, ako najlepšie by takýto dom mal vyzerať. Práve pri spomínanej súťaži sa objavila jedna možná varianta, ako by taký dom, vyrábajúce si svoju vlastnú energiu, mal vyzerať.

Ak by sa malo jednať o rodinný dom, dajme tomu pre fungujúci štvorčlennú domácnosť, mal by mať chytro vymyslený hlavne systém fotovoltaických panelov, ktoré skombinuje s domácim batériovým úložiskom.

Môže sa Vám ešte páčiť...