Čo zhoršuje starnutie pleti

Viete o faktoroch, ktoré negatívne ovplyvňujú stav našej pokožky? Ktoré z nich môžeme ovplyvniť a ktoré sa nedajú zmeniť?

Pred dosiahnutím veku 30 rokov

Je vedecky dokázané, že už okolo 25. roku života sa naša pleť začína pomaly meniť. Tento proces ovplyvňuje viacero faktorov. Niektoré z nich nemôžeme ovplyvniť: napríklad genetiku alebo hormonálne zmeny. Ostatné faktory sú však už plne v našich rukách a je na nás, aby sme sa ich chopili.

UV žiarenie

Ideálny čas na slnku je pol hodiny denne. Potom by sme sa mali chrániť oblečením alebo vhodným opaľovacím krémom. Vrásky sa môžu na pokožke objaviť rýchlejšie, keď sme príliš slnko a môžu sa objaviť aj pigmentové škvrny.

Znečistenie pokožky

Dbajte na dôkladný peeling pokožky každý večer. Práve nečistoty, ktoré zostávajú na pokožke, spôsobujú upchávanie pórov a ich nadmerné zaťaženie. Upchaté póry podliehajú menším zápalom, ktoré ich zaťažujú a spôsobujú rýchlejšie starnutie buniek.

Vnútorné napätie

Náš psychický stav tiež ovplyvňuje pokožku a jej zdravý vzhľad. Keď ste nervózni, oveľa častejšie sa dotýkate pokožky, čím porušujete jej ochrannú vrstvu. Keď je človek v strese, menej dbá aj na správnu výživu a pitný režim.

Zlá strava

Ak sa prejedáme prefabrikovanými potravinami plnými konzervačných látok a umelých farbív, asi sa nemôžeme čudovať, že naša pleť nevyzerá mlado a sviežo. Zelenina a ovocie môžu pomôcť. Napríklad jablká posilňujú obranyschopnosť pokožky, marhule ju zjemňujú a mrkva dodáva telu, vrátane pokožky, vitamín C a E. Uhorka môže pleť vypnúť a zabezpečiť jej mladistvý vzhľad.

Hovorí sa o tom všade, dokonca ani my nemôžeme mlčať. Ďalším významným faktorom je fajčenie. Je to preto, že látky v cigaretách zabraňujú pokožke produkovať kolagén. Je to hlavný stavebný prvok krásnej a plnej pleti. Vdychovanie cigaretového dymu tiež spôsobuje vrásky a predčasné starnutie pokožky.

Môže sa Vám ešte páčiť...