Ďalšie pol miliarda pôjde zo štátneho rozpočtu na boj so suchom

Boj so suchom je veľká téma aj v Českej republike. Podľa posledných správ dostane ministerstvo poľnohospodárstva pol miliardy korún navyše na vodohospodárske opatrenia. Tento rok boli vynaložené na obnovu rybníkov, kanalizácií, závlah alebo protipovodňových opatrení cez dve miliardy korún. Lenže zdá sa, že to stále nestačí. Pol miliarda navyše by teda mohla umožniť ďalšie akcie, ktoré sú na zlepšenie závlahy nevyhnutné.

Otáľania nie je na mieste

Podľa ministra poľnohospodárstva je absolútne nevyhnutné vykonať niektoré akcie ešte tento rok. Otáľania by mohlo mať nedozerné následky nielen pre poľnohospodárstvo, ale aj pre celkový stav krajiny. Investície by mali putovať predovšetkým do rybníkov, poľnohospodárskych závlah a úpravy drobných vodných tokov.

Podľa mnohých zástupcov obcí a menších miest voda chýba aj pre bežné užívanie. Niektoré malé obce, ktoré nie sú napojené na verejný vodovodu, rieši v období suchých letných mesiacov vážny nedostatok vody. Ten je potom riešený prostredníctvom cisterien ako núdzového čerpanie vody. Preto chce rad obcí vybudovať nové rybníky a vodné nádrže, ktoré by mohli zvýšiť zásoby úžitkovej vody.

Do vodohospodaření tečú veľké peniaze

Ministerstvo chce tiež podporiť výstavbu verejných vodovodov a kanalizácií, do ktorej by štát mal počas rokov 2017 až 2024 investovať celkovo 4,8 miliardy korún. Ďalej chce tiež investovať do menších vodných tokov, ktoré teraz počas suchých mesiacov treba aj celkom vysychajú.

Naďalej trvá aj podpora prevencie pred povodňami, kde je do roku 2024 schválený rozpočet vo výške 4,6 miliardy korún. V ňom je okrem iného podporované aj predprojektovej opatrenia na zmiernenie dopadov sucha. Štát chce tiež podporiť budovanie závlah, kde by sa malo uplatniť celkovo 1,1 miliardy korún.

Väčšina peňazí, ktorá tečú do podpory zadržiavanie vody v krajine, je z prostriedkov Európskej únie. A výhľad do budúcnosti neveští lepšie časy. Priemerné teploty stále rastú.

Môže sa Vám ešte páčiť...