Demolácii uľahčí ťažká technika. Aká bude potreba?

Plánujete postaviť nový dom, ale najprv musíte zbúrať starú budovu? V okamihu, keď vybavíte všetky potrebné dokumenty, začnú sa búracie práce. Hoci v niektorých prípadoch je možné vykonať demoláciu svojpomocne, privolanie špecializovaných firiem vám môže ušetriť veľa času a starostí. Postarajú sa totiž nielen o samotné búracie práce, ale aj o odstránenie sutiny.

Ťažké stroje šetria peniaze a čas

Používanie ťažkých strojov pri demolácii bude mať aj finančný vplyv. Ak sa niektoré časti musia demontovať ručne, náklady na demontáž sa zvýšia o počet hodín, ktoré celá práca trvá. Na väčšine stavenísk sa môžu použiť stroje na zemné práce, ako sú rýpadlá a nakladače, ako aj výkopové stroje na vyrovnávanie terénu a kopanie nových základov. Samozrejme, závisí to od dostupnosti terénu.

V starších budovách je bežné, že murivo je z rôznych materiálov a má rôznu štruktúru. Pri búraní na vlastnú päsť by vás takéto zmeny mohli príjemne prekvapiť, pretože každý materiál si vyžaduje iný prístup. Železobetón sa búra najťažšie a vyžaduje si použitie búracieho kladiva, ale dobrá búracia firma si s ním poradí.

Odborníci si poradia aj s neočakávanými komplikáciami

Celý proces demolácie môže komplikovať aj blízkosť blízkych stavieb, ktoré by sa mohli zrútiť alebo poškodiť neodbornou demoláciou. To je problém aj v prípade, že sa v blízkosti nachádza pamiatkovo chránená budova. Na niektorých miestach hrozí aj zrútenie do suterénu. Demolácia by sa mala vždy vykonávať zhora nadol, pričom väčšina spoločností je schopná zabezpečiť triedenie a prípadnú recykláciu alebo ďalší predaj materiálu.

Odvoz sutiny na skládku alebo zberný dvor je neoddeliteľnou súčasťou každej demolácie. Špecializované spoločnosti sú schopné poskytnúť vozidlo s nosnosťou niekoľko desiatok ton, čomu naše auto pravdepodobne nemôže konkurovať. Ak máte v úmysle po demolácii naďalej využívať stavenisko, pravdepodobne sa nezaobídete bez ťažkej techniky. Bagre a valce zabezpečia hrubé terénne úpravy a pripravia oblasť na stavebné práce.

Môže sa Vám ešte páčiť...