Drevo do interiéru patrí. Na čo si ale dať pozor?

Drevené prvky v interiéri sú nositeľom útulnosti, príjemnosti a taktiež celkovej spokojnosti majiteľa. Najmä pokiaľ sú skombinované s neutrálnymi, zemitými tónmi, prípadne s bielou farbou, s ktorou tiež dokonale hrajú. Pri výbere drevených prvkov si však dajte pozor na niekoľko vecí a niekoľko kombinácií. Áno, drevo do interiéru bezpochyby patrí, ale aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí.

Najskôr riešte podlahy

V prípade, že chcete umiestniť drevo do interiéru, zo všetkého najskôr budete pravdepodobne riešiť podlahy. Či už ide o imitáciu alebo skutočné drevo, je dôležité vybrať druh. Pokiaľ sa jedná o miestnosti, ktoré sú veľmi vyťažené, voľte v prípade skutočného dreva silnejšie, tuhšie druhy, ako je dub, buk alebo orech alebo javor. Miesta, ktoré toľko zaťažované nie sú, sa hodia aj mäkšie druhy, medzi ktoré patria borovice alebo smrek.

Nábytok a drevené panely

Ak máte drevenú podlahu vybranú, budete sa od nej veľmi odrážať. Nábytok sa nikdy nekupuje skôr, kým nie je položená podlahová krytina. Len tak sa vyvarujete možným nežiaducim efektom a nepeknému vzhľadu. Všetko k sebe musí dokonale ladiť a pri dreve to nie je výnimkou.

Nábytok, najmä jedálenské stoly, police alebo skrine, budú s najväčšou pravdepodobnosťou aj z dreva. Volíme také, ktoré sa farebne aj štýlom k podlahe aspoň trochu líšia. Ruky preč dávame od prílišných kontrastov (najmä od tých farebných).

Farby dreva teraz rozdeľujeme na tri druhy, a to na tmavé, stredne tmavé a svetlé. Okrem podlahovej krytiny sa riaďte aj ďalšími zvolenými farbami v byte. Vhodnejšie sú svetlejšie tóny, ku ktorým potom ladia akékoľvek dekory dreva.

Pravidlá, ktorých sa držať

Bytoví architekti dokonca zostavili niekoľko nápomocných pravidiel, ktorých sa pri pridávaní dreva do interiéru držať. Napríklad sa má použiť iba jedna farebná škála (s rôznou sýtosťou). Čo sa týka kontrastu, nebojte sa ho, ale nie pri dreve (voľte skôr kontrast dreva a farby, nie dvoch druhov driev). A myslite na celkovú optiku. Drevo je mohutným materiálom a opticky môže priestor zmenšiť, preto pri výbere ďalších farebných tónov sa prikláňajte k svetlým, ideálne bielym, ktoré dom zase opticky zväčšia.

Môže sa Vám ešte páčiť...