Elitný bežec Daniel Orálek radí: na začiatku neriešte štýl

Brnenský bežec Daniel Orálek je popredný český bežec, ktorý toho má za sebou čo sa behu týka naozaj veľa. Tento športovec telom i dušou behá od roku 1982 a na jeho výsledkoch je to skutočne poznať. Daniel radí všetkým začínajúcim a nadšeným bežcom a nabáda ich k pokoju a trpezlivosti. Podľa jeho slov by sa na prvých tréningoch nemala riešiť technika ani štýl. Všetko má svoj čas. Skrátka sa rozbehnite a bežte. Nerozhliadajte sa po okolí a nepremýšľajte, čo si o vás ostatní budú myslieť. Okolo vás je nespočetné množstvo podobných začínajúcich bežcov.

Ak už nebudete môcť, nevadí, prejdite v rýchlu chôdzu. Najväčším omylom je snažiť sa za každú cenu prekonať sám seba, dostať zo seba maximum a zničiť sa. Kľúčové nie je ani tempo. Základom je cítiť sa dobre a zmapovať svoje sily. Od toho sa dá ďalej odraziť.
Dôležité je vytrvať a nevzdať sa. Neočakávajte výsledky po týždni behania. Ovocie príde až neskôr. Očakávaný efekt je viditeľný po dlhšej dobe, preto vydržte a nebuďte nervózny po prvom behu.
Je dobré jesť pred počas niečo špeciálne? Odráža sa na základe toho tréning? Daniel Orálek sa odkazuje na takzvanú racionálnu výživu. V každom prípade varuje pred jedlom pred počas. To je nebezpečné a nekomfortné. Behať s plným žalúdkom by sa nemalo.

Pre odľahčenie na záver stará známa pravda, že na behanie je najnáročnejší ten moment, keď sa vypravujete z domu. Akonáhle vybehnete, je to báječné a nič vás neťaží.
Daniel sa zhoduje s množstvom ďalších profesionálnych športovcov, že najdôležitejší je dobrý pocit zo športu. Vydržte, pokiaľ vás neoslní prvý tréning, vydajte sa na ďalší a ďalší a na desiaty pokus to príde!

Môže sa Vám ešte páčiť...