Endoprotéza kolena: Ako spoznať, že ju potrebujete, ako dlho vydrží, čo vás čaká?

Keď sa váš lekár zameria na bolesť, ktorú prežívate, na röntgenové snímky, alebo na hybnosť vašich končatín, môže vám navrhnúť endoprotézu kolena. Čo to pre vás znamená?

Potrebujem endoprotézu kolena?

Najprv je samozrejme nutné odborné vyšetrenie. Váš ošetrujúci lekár vás pošle na ortopédiu a reumatológiu. Tu sa bude konať niekoľko vyšetrení a budú zaistené röntgenové snímky. Ortopéd rozhodne, či je nutné k endoprotéze kolena pristúpiť. V dôsledku poškodenia kĺbu totiž môže dochádzať k veľkým bolestiam a zníženiu hybnosti kĺbov.

Pred operáciou je nutné vyšetrenie

Pokiaľ je vám operácia indikovaná, budete potrebovať predoperačné vyšetrenie. Tu sa vykonáva laboratórny skríning a eliminujú sa zápaly v tele (napríklad zápaly močových ciest, zubov či gynekologické problémy). Samozrejmosťou je kompletné vyšetrenie kardiovaskulárneho aparátu. Niekedy sa odoberá krv, ktorá vám bude následne vrátená.

Ako dlho je nutné zostať v nemocnici

Po výmene kolenného kĺbu sa v nemocnici zostáva najčastejšie po dobu dvoch týždňov. Nasleduje domáca liečba a rehabilitácia. Aby vás pustili domov, musíte už byť sebestační. Počítajte s tým, že zhruba po dobu 6 týždňov budete chodiť o barlách.

Ako dlho vôbec protéza kolena vydrží?

Najčastejšie sa ako smerodajný údaj ohľadom životnosti kolenného kĺbu udáva doba 15 rokov. Samozrejme ale záleží na tom, ako sa budete pohybovať. Pokiaľ budete voliť športové aktivity, ktoré sú rizikové, zistíte, že nadmerná fyzická aktivita vám môže uškodiť. Zdravý pohyb je samozrejme k dobru veci. Životnosť kĺbovej náhrady uberá aj obezita.

Regenerácia po operácii

Celková doba rehabilitácie a regenerácie po operácii kolena je veľmi individuálna. S pribúdajúcim vekom sa doba regenerácie spomaľuje, preto je nutné počítať, že ešte po dobu dvoch nasledujúcich rokov si musíte dávať pozor na pravidelné cvičenie, rehabilitáciu a trpezlivosť. Pravidelný pohyb je k dobru veci.

Endoprotéza kolena je možnosť, ako byť opäť plne sebestačná aj v čase, keď máme už kolenný kĺb trvalo poškodený.

Môže sa Vám ešte páčiť...