Fyzické zlato? Áno, radšej, než čokoľvek iné

Vplyvom kolísajúcej ekonomiky a neustále rastúcej inflácie ľudia hľadajú možnosti, kam vložiť svoje dlho zbierané úspory. Devízové ​​kurzy sú sledované, kalkulačka mien prakticky neustále používaná, nakoniec to však podľa posledných prieskumov vyhráva zlato, o ktoré je záujem väčší ako kedykoľvek predtým. A je o neho záujem tiež väčší ako o čokoľvek iné. Čudovať sa tomu nedá, veď sa od pradávna hovorí, že práve zlato rastie v čase krízy.

Viacero ovplyvňujúcich faktorov

Nielen vysoká inflácia a nestabilná ekonomika, ale aj vojna na Ukrajine ovplyvňuje aktuálny záujem o zlato. Ako už bolo spomenuté, ľudia túžia po zhodnotení financií, respektíve chcú predísť ich znehodnoteniu. A ako bolo povedané, traduje sa totiž, že zlato je hlavne v čase krízy zárukou istoty.

Predajcovia zlatých tehličiek, zliatkov alebo mincí tak majú hotové žatvy a evidujú, že hlavne od začiatku vojny výrazne vzrástli predaje.

Nielen zlato, ale aj striebro

Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine sa neeviduje zvýšený záujem iba o zlato, ale aj o striebro, a to na trhu všeobecne. Konkurenčné spoločnosti razom nie sú konkurenciou, pretože prakticky všetky majú spomínané žatvy. Našťastie si držia aj isté zásoby čiže zatiaľ po tejto stránke „vypredané” nie je.

Podľa posledných štatistík bol obrat už v minulom roku vplyvom ekonomickej krízy a vedomie toho, že príde nemalá inflácia, takmer dve miliardy korún. V porovnaní s rokom predchádzajúcim sa jednalo o nárast o viac ako 300 miliónov korún. A dnes sa očakáva, že bude obrat ešte väčší, pretože iba teraz obrat činí už 1,1 miliardy.

Podľa odhadov by tento rok mohol tento obrat dosiahnuť až dva a pol miliardy korún.

Záujem je tiež o mince

Nielen tradičné zlaté tehličky, ale aj mince sa tešia vysokej popularite. A Česká mincovňa to iba potvrdzuje. Nedávno sa nechala počuť, že eviduje zvýšený záujem hlavne od českých obchodníkov, kedy terčom ich záujmu sú hlavne zlaté zliatky a spomínané mince.

Môže sa Vám ešte páčiť...