Izby zdobia interiér. Ale odkiaľ vlastne pochádza?

Viete si predstaviť, že by vaša obývacia izba bola bez izbových rastlín? Viete si predstaviť, že by izbovky nezútulňovali vaše bývanie? Izbové rastliny sa skrátka stali úplne neoddeliteľnou súčasťou domácností. Bohužiaľ, mnohí pestovatelia si o izbových rastlinách nezistia všetko. Napríklad len hŕstku pestovateľov zaujíma, kde sa ich izbovky vlastne vzali, kde majú svoje korene. Je to veľká škoda, že sa konkrétne o túto informáciu nezaujíma viac ľudí, pretože je to tak zaujímavé!

Riasoguľa zelená zo Škótska a Japonska

Riasokoule sa v posledných rokoch stáva neoddeliteľnou súčasťou moderných domácností. Ide o roztomilú izbovú rastlinu, ktorej stačí iba fľaša s vodou a prežije prakticky kdekoľvek. Obľubuje si predovšetkým studenú vodu, aj preto by ju každý pestovateľ mal dávať v noci do chladničky. Pokiaľ ju do chladničky dávať nechcete, prihoďte ju do fľaše alebo akvária kocky ľadu. Otázkou však zostáva, kde sa guľa vlastne vzala? O jej pôvode sa vedú spory. Niektorí tvrdia, že jej korene siahajú až do ďalekého Japonska, iní sa zase domnievajú, že doputovala do Európy zo Škótska.

Orchidea z Južnej Ameriky

Orchidey patria k najčastejšie pestovaným kvitnúcim izbovým rastlinám. Nemôžeme sa tomu čudovať, veď sa jedná o veľmi krásnu izbovú rastlinu, ktorá prinesie do domu kus elegancie. Je ale pravdou, že jej pestovanie nepatrí práve k najjednoduchším činnostiam. Orchidey majú svoje špecifické požiadavky, ktorým nie každý vie vyhovieť. Čo sa týka jej koreňov, tie siahajú až do Južnej Ameriky. Tu ju dokonca stále môžete vidieť vo voľnej prírode. Najčastejšie ju nájdete rastúcu na kmeňoch stromov.

Monstera z Mexika

Monstera je obľúbenou rastlinou predovšetkým medzi začínajúcimi pestovateľmi. Tomu sa nemôžeme čudovať, veď sa jedná o úplne nenáročnú izbovú rastlinu, ktorá zdobí každý moderný interiér. Čo práve nemá v láske, tak sú priame slnečné lúče, inak však bude krásne žiť a rásť v akejkoľvek časti domu. A odkiaľ že pochádza? Jej korene siahajú až do farebného Mexika.

Môže sa Vám ešte páčiť...