Jak se starat o kožené oblečení na motorku?

Starostlivosť o kožené oblečenie na motorku môže byť o niečo náročnejšie ako o to textilné. Ale oplatí sa. Odmenou vám bude nádherne vyzerajúce kože, ktorá bude stále vyzerať dobre a môže sa pochváliť nadpriemernou odolnosťou. Výhodou koža je tiež vysoká úroveň bezpečnosti. Tieto výhody ale koža splní iba, keď je o ňu dobre postarané. Tu sú základné princípy, ako na to.

pravidelné čistenie

Hmyz aj vtáčí trus sú bežnými nečistotami aj po kratšej jazde. Je vhodné ich odstrániť čo najskôr, či už sídli na veste na motorku alebo moto bunde. Poslúži k tomu len navlhčenú utierku. Ak by ste ich nechali nevyčistené dlhšiu dobu, môže to spôsobiť zafarbenie alebo narušeniu štruktúry kože.

znečistenie potem

Pot obsahuje soľ, ktorá môže znehodnotiť kožu – tá potom rýchlo degraduje a zároveň nepríjemne zapácha. Na tento účel existuje špeciálny odstraňovač soli, ktorý nastriekate na vnútornú stranu bundy a nohavíc. Početnosť tohto opatrenia bude závisieť na tom, ako často oblek používate.

Omytie povrchu kože

Okrem pravidelného čistenia po každej jazde s pomocou vlhkej handričky, vyžaduje kožený oblek tiež dôkladnú očistu. K tomu sa používa špeciálny čistič na kožu a mäkká huba. Pre extrémne špinavú koži je možné použiť aj sedlovej mydlo a mäkký kefu. Kefa ale vyskúšajte na malom povrchu, mohol by kožu poškriabať.

sušenie

Po vyčistení koža je dobré ju pretrieť vlhkou handričkou a nechať uschnúť. Predtým, než odev uschováte, mal by byť kompletne suchý.

naneste balzam

Balzam sa nanáša až na dôkladne vyčistenú kožu. Akonáhle balzam vyschne, jeho prebytočné množstvo odstráňte handričkou. Balzam sa používa raz ročne.

impregnácia

Posledným krokom starostlivosti o kožený oblek je impregnácia. Jej hlavnou úlohou je ochrániť kožu pred vlhkosťou, ktorá je jej veľkým nepriateľom. Dôkladne nastriekajte impregnáciu na kožený odev a nechajte ju zaschnúť. Ak splníte všetky kroky tak, ako je potrebné, môžete sa tešiť dlhej životnosti svojho koženého oblečenia.

Môže sa Vám ešte páčiť...