Japonská vŕba: ako ju pestovať

Ste milovníkom Japonska? Možno vás krajina tak očarila, že chcete mať kúsok z nej aj vo svojej záhrade. Alebo ste len milovníkom krásnych okrasných záhrad, ktoré sú plné nádherných kvetov a podobných prvkov. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, japonská vŕba môže vašu záhradu posunúť na úplne novú úroveň. Ako presne ho pestujete, aby ste sa mohli tešiť z jeho krásy?

Kvitnúci strom alebo krásny ker?

Japonská vŕba je jedným z neprehliadnuteľných prvkov, ktorý vynikne v nejednej českej záhrade. Vidieť to môžete najmä začiatkom leta. Dalo by sa povedať, že v mnohých ľuďoch vyvoláva rozpory. Nie sú si istí, či vidia kvitnúci strom alebo krásny ker, ktorý sa mení na zelený, krémový alebo niekedy dokonca ružový.

Je dôležité nájsť vhodné stanovište, aby sa tejto rastline vo vašej oblasti darilo. Japonskej vŕbe sa najlepšie darí na slnku alebo v polotieni, ale vždy musí mať chladnú a vlhkú pôdu. Nezabudnite ju preto zalievať.

Ako pestovať japonskú vŕbu?

Nájsť správne stanovište a nezabudnúť na zalievanie sú len dva body zo zoznamu alebo príručky o tom, ako pestovať japonskú vŕbu. Kľúčom k jej spokojnému životu je aj pravidelné strihanie, t. j. tvarovanie.

Ak sa chcete tešiť z jej dokonalého tvaru, zastrihávajte japonskú vŕbu ideálne dvakrát až trikrát ročne. Odborníci odporúčajú vykonávať tento rez skoro na jar (február alebo marec), potom v júni/júli alebo počas vegetačného obdobia a nakoniec v októbri alebo novembri, keď sa vykonáva tzv. udržiavací rez.

Japonská vŕba je mrazuvzdorná

Čím vás táto okrasná rastlina poteší? Je napríklad mrazuvzdorný až do -34 stupňov Celzia. Je však dôležité, aby ste ju dostatočne zalievali, inak môže zamrznúť.

Môže sa Vám ešte páčiť...