Juta: moderná izbovka do moderných interiérov

Izbové rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou ľudských obydlí. Majú za úlohu zútulniť interiér, taktiež ho oživujú a čistia vzduch. Pokiaľ práve premýšľate nad tým, aká izbovka bude zdobiť váš príbytok, za zváženie stojí juta – obvykle sa vám vybaví ako prírodný materiál (správne zvaný „juta”), ale aj ako izbová rastlina je fantastická. Hlavne fantasticky krásna.

Za svoju domovinu označuje USA a Mexiko

Ak by sme sa vydali po jej koreňoch, zistili by sme, že za svoju domovinu označuje USA a Mexiko. Rastlina je vytrvalá, stromkovitého vzrastu, konkrétne z rodu agávovitých. V súčasnej dobe existuje rovno štyridsať rôznych druhov juty, u nás si však našla najväčšiu skupinu fanúšikov juka izbová. Miluje hlavne slniečko, inak toho nevyžaduje veľa. Aj preto si našla cestu do domácností, ktorú obývajú začínajúci pestovatelia izbových rastlín.

Úspešnosť pestovania začína už v kvetinárstve

Chcete si vypestovať túto modernú izbovú rastlinu? Úspešnosť celého „procesu“ tkvie už v samotnom nákupe v kvetinárstve. Nájdete ju prakticky všade, hľadajte však takú, ktorá je menšieho rozmeru a ktorú zdobí jedna alebo viac ružíc so zelenými listami. Rozhodne dajte na prvý pohľad – juta by mala byť hlavne svieža a zdravá.

Ich listy si všímajte, pretože tie vám najviac prezradia. Rastlina by nemala mať nijak žlté listy alebo celkovo zvädnutý vzhľad. Ani si neobstarávajte takú, ktorá bude mať príliš premočený substrát. Aj keby ste ju doma hneď presadili, mohlo by sa stať, že korienky už plesniví a uhnívajú pod ťarchou predchádzajúceho premokrenia.

Presadzovanie každý rok

A keď už sme pri tom presádzaní, rozhodne neplatí, že ju presadíte iba raz, a to v okamihu, keď si ju prinesiete domov. Juta vyžaduje presádzanie každoročné. Vhodný je substrát pre palmy, ale samozrejme pokiaľ máte doma iba substrát pre tradičné izbové rastliny s prímesou piesku, aj to je dobrá voľba.

Môže sa Vám ešte páčiť...