Kakadu vás prevedie kusom života. Nie je ale vhodný pre začiatočníkov

Kakadu sa dožívajú niekoľko desiatok rokov. Pre mnohých chovateľov sa tak jedná o operených priateľov na celý život. Chov je ale pomerne náročný a rozhodne sa neodporúča začínajúcim chovateľom.

Voliéra aj domové prostredie

Papagáj kakadu je obľúbený pre svoju snehovo bielu farbu, ale aj pre nezameniteľnú chocholku na hlave. Inteligentný spoločník vám bude robiť parťáka doma, prospeje mu ale aj vonkajšia voliéra. na výrobu domácej klietky aj vonkajšie voliéry sa skvele hodia hliníkové profily, s ktorými staviate celok podobne ako stavebnicu. Vonkajšie priestory ale musia mať zázemie, kam sa papagáj ukryje v prípade chladného počasia. Vykurovanie je teda úplnou nutnosťou.

Deti zdedí papagája

Veľakrát sa stáva, že papagáj kakadu sa stane predmetom dedičstva. Niektorí papagáje sa totiž môžu dožiť aj viac ako sto rokov. Chovatelia týchto operených kamarátov prirovnávajú k deťom. Sú dômyselní, veselí, ale aj niekedy náladoví. Kakadu miluje nástroje. Niekedy si dokáže sám otvoriť klietku, inokedy sa zabavuje bežnými predmetmi v domácnosti. Jeho ostrý zobák ale samozrejme dokáže poškodiť aj nábytok alebo dvere v domácnosti.

Vyžaduje neustálu pozornosť

Kakadu je vnímavý a citlivý jedinec. Väčšinou si obľúbia jedného člena domácnosti, ku ktorému chová veľké sympatie. K ostatným členom sa už stavia viac-menej chladne. To je niekedy na prekážku, pretože na svojho obľúbenca býva papagáj veľmi fixovaný. Skúsení chovatelia ale túto vlastnosť dokážu preklenúť.

Kakadu nie je papagáj, ktorý by sa hodil do panelového domu. Jeho hlas je skutočne prenikavý. Súčasne je potrebné pracovať aj s nedobrou náladou alebo zložitou povahou jedinca. Jeho ostrý zobák je veľmi nebezpečný. V čase hniezdenia je potrebné sa mať obzvlášť na pozore. Keď sa papagájovi v prostredí, kde žije, nepáči, mnohokrát si vytrhá perie alebo si iným spôsobom ubližuje.

Môže sa Vám ešte páčiť...