Kaki je obľúbené exotické ovocie. Ako ho ale vypestovať doma?

Dnes môžeme svoje jedálničky oživiť nejedným exotickým ovocím. V súčasnej dobe sú populárne hlavne ananásy alebo mandarínky, čo sú asi najobľúbenejšie druhy exotického ovocia. Nesmieme však zabúdať na kaki, čo je oranžový exotický plod, ktoré rozdeľuje spoločnosť na dve skupiny, a síce na tých, ktorí milujú toto exotické ovocie, a na tých, ktorí kaki zrovna nemusí. V každom prípade je možné zakúpiť kaki v obchodoch, pozor si ale dajte na prezreté plody, ktorých je bohužiaľ k zakúpeniu v obchodoch veľa. Preto si radšej kaki vypestujte a postrážte si, aby ste kaki nekonzumovali prezreté. 

Kaki sa spravidla pestuje zo semienka, je však pravdou, že toto pestovanie nie je najľahší a že so sebou toto pestovanie prináša svoje riziká. Prinášame vám preto krátky návod, ako toto obľúbené exotické ovocie pestovať. 

Rozhodli ste sa pre pestovanie kaki? 

Keď mu ste sa skutočne rozhodli pre pestovanie kaki, treba takzvane stratifikovat v chladničke. Ideálne v februári je vysejte do hĺbky až piatich centimetrov, ideálne je substrát plný živín. Semienka spravidla vyklíčia za mesiac, s výsadbou do záhrady potom počkajte aj tri alebo štyri roky, pretože semenáčiky rastú naozaj veľmi, veľmi pomaly. 

U semenáčikov je riziko, či vôbec vzídu a aké chuťové vlastnosti budú následné plody mať. Odporúčame radšej investovať do zakorenených odrôd, pri ktorých je plodnosť zaručená. 

Aké odrody kaki pestovať? 

V záhradníctvach sa môžete stretnúť s rôznymi odrodami. K najobľúbenejším patrí tomel japonský, ktorý je však najviac chúlostivý, aj preto sa pestuje ako kontajnerová rastlina. Tomel kaukazský či inak povedané tiež tomel obyčajný je veľmi odolný voči mrazu. Taktiež je obľúbený tomel viržinský, ktorý taky veľmi dobre znáša mráz, na druhú stranu sú jeho plody naozaj veľmi malé, nedosahujú ani piatich centrimetrov v priemere. 

Môže sa Vám ešte páčiť...