Kam až siahajú korene izboviek, ktoré doma pestujete?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako ďaleko siahajú korene izbových rastlín, ktoré pestujete doma? Mnohí ľudia považujú izbové rastliny za samozrejmosť, ktorá zvyšuje pohodlie domova, ale pravdou je, že izbové rastliny by sme nemali považovať za samozrejmosť. Mali by sme sa o ne starať, pretože čistia vzduch v našich domovoch a len s dostatkom informácií im môžeme poskytnúť to, čo potrebujú. A jednou z týchto základných informácií je, kde majú izbové rastliny, ktoré pestujeme, korene. Možno ste si doteraz neuvedomili, že sa u vás doma krížia rôzne kultúry!

Tilandsia z Latinskej Ameriky

Rastlina s názvom tilandsia je veľmi krásna a tiež veľmi zaujímavá. Mnohí ľudia si ju doma pestujú práve preto, že je taká zaujímavá. Je to jeden z mnohých druhov bromélií, konkrétne epifytov, teda rastlín, ktoré žijú na iných rastlinách. Ak aj vy pestujete túto jedinečnú rastlinu, možno vás zaujíma, odkiaľ vlastne pochádza. Rastlina má korene až v Latinskej Amerike.

Pilea až z južnej Číny

Drobné, ale veľmi krásne listy sú stelesnením rastliny pilea. Nie je to náročná izbová rastlina. Zároveň to nie je rastlina, ktorá by sa v Európe pestovala už mnoho rokov. Do Európy sa dostala z južnej Číny až v minulom storočí, ale v posledných mesiacoch o ňu rastie záujem. Pilea je dokonca príbuzná žihľave, hoci by ste si to na prvý pohľad nemysleli.

Kaktusy z Ameriky

Kaktusy patria medzi najobľúbenejšie izbové rastliny vôbec. Sú obľúbené nielen medzi začínajúcimi pestovateľmi a ľudia ich milujú pre ich jednoduché pestovanie. Samozrejme, pestovanie kaktusov nie je také bezstarostné, ako mnohí hovoria, ale nie je to ani žiadna veľká vec. Len málo ľudí však vie, odkiaľ kaktusy vlastne pochádzajú. Ich korene siahajú do Ameriky, konkrétne na juhozápad Spojených štátov. Dnes ich však môžete nájsť vo voľnej prírode na miestach, kde by ste ich možno nečakali.

Môže sa Vám ešte páčiť...