Kontrola motocykla sa oplatí zakaždým

Už v autoškole nás učia, že kontrola pred jazdou je nutná. A nie seba, ale automobilu. Zabúdať by sme na to nemali ani v prípade motocykla, či už sa chystáme len na krátku prechádzku, alebo sa pred nami lícuje cesta do zahraničia. Technický stav motorky má totiž zásadný vplyv na to, či bude jazda bezproblémová, komfortná, predovšetkým bezpečná. Nefungujúce súčiastky alebo zadrhávajúce konštrukcie či jej časti môžu zvyšovať nebezpečenstvo cestovania a tiež znižovať životnosť stroja.

Ako si motorku skontrolovať aspoň pohľadom?

To, že sme nezabudli inštalovať batožinu na motorku vidíme. Rovnako tak môžeme pohľadom skontrolovať ešte niekoľko vecí, medzi ktoré patrí napríklad to, či nám neunikajú prevádzkové kvapaliny. Rovnako ako pri automobile, tak aj pri motorkách platí, že pokiaľ z nich niečo vyteká, nie je to symbol chudnutia, ale alarmujúci príznak toho, že niečo nie je so strojom v poriadku. V takom prípade je nutné zistiť, čo je dôvodom unikajúcej kvapaliny a veľmi často sa bez autoservisu nezaobídeme.

Okrem toho môžeme zistiť, či sú zrkadlá čisté (čo je dôležité), ďalej či nám nechýbajú registračné značky alebo funguje osvetlenie čiže nie je nikde nič vypnuté, zhasnuté alebo nefunkčné.

Brzdy, pneu, ovládanie

Pred jazdou by sme tiež mali klásť zvýšenú pozornosť na brzdy, pneu a taktiež ovládanie motorky. V prípade pneumatík existuje predpísaná hĺbka vzorky, ktorá by mala byť pri moto pneu zhruba 1,6 milimetrov. Pre skútre a mopedy platia trochu iné čísla. Ak zistíte, že toto číslo je nižšie, mali by ste si ísť zmerať tlak v pneumatikách, prípadne ich vymeniť.

Okrem toho skontrolujte brzdy. Popojeďte si kúsok, vyjdite z garáže, zistite, či jeden z najdôležitejších prvkov motocykla skutočne funguje, prípadne v akom je stave. Nesmieme zabudnúť potom na ovládanie a funkcie motorky. Spojka musí ísť bezproblémovo stlačiť až na doraz, brzdová páčka musí klásť istý odpor. Riadidlá by ste mali otočiť do oboch strán.

Môže sa Vám ešte páčiť...