Máte na záhrade kompostér? A viete, čo do neho patrí a čo nie?

Kompostéry sú neoddeliteľnou súčasťou našich záhrad. Majú nenahraditeľnú funkciu. Ak ešte nemáte kompostér na svojej záhrade, potom je potrebné to napraviť. Dnes je možné kompostér kúpiť, a to za pár sto korún, šikovní domáci majstri však môžu zapojiť svoju fantáziu, nájsť si trochu voľného času a môžu kompostér vyrobiť vlastnoručne. Ak však kompostér na záhrade máte, možno neviete, čo do neho patrí a čo nepatrí.

Mnohí záhradníci a záhradkári sú toho názoru, že do kompostéru sa môže hádzať prakticky všetko. Lenže to je samozrejme omyl. Do kompostéra všetko nepatrí, aj keď on sám vyzerá, že do neho hádzať všetko môžete. Preto prinášame prehľad toho, čo do kompostu hádzať môžete a čo by ste radšej mali zlikvidovať inak.

Čo do kompostu patrí?

Do každého kompostu patria organické materiály, ako je napríklad tráva alebo lístie. Ak teda pokosíte trávnik, môžete zvyšnú posekanú trávu do kompostéru hodiť. Rovnako tak do kompostu patrí napríklad zemina. Vôbec sa nebojte do kompostu hodiť aj škrabky z okrajov ciest, len si teda dajte pozor na to, aby v nich nebolo kamenia.

Do kompostu okrem iného patrí aj nadrtené vetvičky, ale naopak sa vyvarujte väčším kusom dreva. Takéto drevo by sa totiž mohlo rozkladať príliš pomaly. Do kompostu tiež môžete hádzať treba odpad z kuchyne v podobe šupiek od zemiaky či inej zeleniny a ovocia. Pozor ale na zvyšky jedla, tie nehádžte do kompostu.

Čo do kompostu nepatrí?

Teraz sa pozrime na to, čo do kompostu nepatrí. Do kompostu rozhodne nepatrí napríklad burinu, kamenia alebo sklo a keramické materiály. Tiež do neho nevyhadzujte plasty alebo iné podobné materiály, ktoré sú z termoplastických zlúčenín. Takéto materiály sa totiž nerozloží. Ako už bolo spomenuté, tiež do kompostu nehádžte zvyšky jedla alebo napríklad veľké kusy dreva, len menšie rozdrvené vetvičky, ktoré sa rýchlo rozložia.

Môže sa Vám ešte páčiť...