Môže byť hádka kultivovaná a konštruktívna?

V dlhodobých vzťahoch sa všetci z času na čas stretávame s hádkami. Často sa nesprávame tak, ako by sme chceli. Odborníčka na vzťahy Tracey Coxová odhalila príručku, ktorá vám pomôže zachovať slušnosť.

Skutočne premýšľajte o všetkom, čo uvádzate

Nechať sa unášať loďou plnou emócií na rozbúrenom mori pravdepodobne nie je najlepší spôsob, ako veci vyriešiť. Zamerajte sa teda na to, aby ste si ujasnili body, ktoré vás vytáčajú. Budete si musieť utriediť každú myšlienku. Niektoré body sú užitočné a konštruktívne, iné len ubližujú a nič neriešia. Vždy sa snažte myslieť na to, čo vám prinesie vyjadrenie iných sporných bodov.

Nepočúvajte len svoje myšlienky

Keď sme uprostred hádky, akoby sa nám zotmelo. Nedokážeme sa vyjadriť, nedokážeme zvládnuť ťažkosti. Vždy sa snažte byť si toho druhého skutočne vedomí a venujte si pozornosť. Pozeranie na telefón alebo televíznu obrazovku pravdepodobne nie je to najlepšie, čo môžete robiť.

Snažte sa urobiť si prestávku a neponáhľať sa

Je ťažké vyliať si na sebe celé vrece hnevu, preto by ste mali na tento čin pristupovať pomaly. Je dobré prerušiť argumentáciu a dať súperovi možnosť vyjadriť sa k tomu, čo ste práve nadhodili. Môže byť užitočné urobiť prestávku, po ktorej môžete prediskutovať, ako by ste situáciu riešili ďalej. Dokážete nájsť spoločnú reč?

Pocit viny nikdy nepomáha

Môžete konkrétne vypočítať, čo robí váš súper zle. Nikdy by ste však nemali hádzať vinu a prať bielizeň. Nesnažte sa útočiť na charakter a osobnostné vlastnosti človeka. Aj tak je to boj s veternými mlynmi, nič to nezmení.

Pomôže ignorovanie problému?

Hovorí váš partner pri jedle neustále s otvorenými ústami? Smrká, kde chodí, alebo robí iné nepríjemné prejavy? Podľa odborníkov sa až dve tretiny hádok medzi partnermi nikdy nevyriešia a len sa opakujú. Možno je čas prijať sa takí, akí ste. Všetci máme dobré aj zlé vlastnosti a správanie. Dohodnite sa, čo budete tolerovať jeden druhému, a napíšte to na papier.

Konštruktívna hádka je prospešná a mala by byť obojstranne výhodná. Nesnažte sa len vyhrať.

Môže sa Vám ešte páčiť...