Môže byť nutričná typológia cestou k štíhlej postave?

V poslednej dobe sa doslova roztrhlo vrece s nutričnou typológiou. Čo sa pod týmto pojmom skrýva? Ide vlastne o vyhodnotenie rôznych parametrov každého pacienta, ako jeho životospráva, stravovacie návyky, ale aj povaha, sociálne zvyklosti. Na ich základe je mu potom navrhnutý stravovací režim na mieru.

Hodinový test odhalí váš metabolizmus

Plusom tohto systému zdravej výživy je skutočnosť, že sa systém chudnutia a výživový plán doslova a do písmena ušije na mieru konkrétneho klienta a jeho záujmov. Propagátorom tohto spôsobu výživy je český lekár MUDr. Petra Fořt, ktorý má v tomto obore viac ako 20 rokov skúseností. Vlastne sa v problematike výživy pohybuje prakticky celý život a na základe svojich skúseností zostavil metódu nutričnej typológie. Pomocou rôznych otázok podľa jeho konceptu je možné presne zistiť, ako sa stravujete, aké sú vaše zvyky. Test trvá zhruba hodinu a môžete sa stretnúť napríklad s otázkou, aký ste povahový typ, či treba cholerik, alebo melancholik, alebo či sa viete zaobísť krátku dobu bez mäsa. Všetko zohráva úlohu v tom, aký je váš životný štýl.

Zapracujte výsledky analýzy do svojho jedálnička

Výsledky, teda odpovede na vaše otázky sú zaznamenané do počítača. Následne dôjde k ich vyhodnoteniu. Výsledkom je podrobná analýza aký máte metabolizmus, aký ste nutričný typ. V zásade rozoznávame tri základné nutričné typy, a to je proteínový, sacharidový a tiež zmiešaný. Veľká časť ľudí patrí do zmiešanej kategórie. Mali by ste výsledku prispôsobiť jedálniček. Napríklad pokiaľ dobre trávite proteíny, nie je problém si ich vo vhodne zostavenom a načasovanom jedálničku dopriať dostatok. Váš nutričný poradca by vám mal dať cenné rady, ako s poznatkami získanými v teste zaobchádzať, ako ich zapracovať do svojho jedálnička. Ak sa vám to podarí, môžete úspešne schudnúť a udržovať si optimálnu váhu. Veľmi častým odporúčaním napríklad býva zaradiť sacharidy do jedálnička ráno a dopoludnia, kedy je organizmus dobre naštartovaný a ľahko spaľuje.

Môže sa Vám ešte páčiť...