Na čo nezabudnúť pri príprave steaku

Otázka, ako si pripraviť dokonalý, šťavnatý steak v takej kvalite, v akej sa vám dostáva napríklad v luxusnej reštaurácii v Ostrave? Počasie a súčasná situácia je síce pre reštaurácie niekedy aj likvidačné, kedy v dobe koronovíru je potrebné mať svoje reštaurácie uzavreté, ale zostáva tu otázka. Keď predsa len máme chuť na steak, tak ako si ho pripraviť v domácich podmienkach.

Najčastejšie sa chybuje vo výbere mäsa. Väčšinou sa na steak volí hovädzie mäso, ale aj v tomto prípade platí, že by sa nemalo voliť hovädzie mäso čerstvé, pretože také mäso je tuhé v konečnom výsledku. Na to nezabúdajte, napokon je tu oveľa viac vecí, na ktoré nesmiete zabudnúť.

Nikdy mäso neumývajte vodou

Veľkou chybou je, keď mäso po vytiahnutí z obalu alebo z vrecka od mäsiara umyjeme vodou. To robí drvivá väčšina z nás. Pravdou ale je, že by sa mäso vždy malo len utrieť papierovou utierkou, potom by sa malo nechať chvíľku odstáť, aby malo mäso izbovú teplotu. Až potom s mäsom môžete zamieriť na gril alebo na rozpálenú panvicu.

Vždy na rozpálený povrch

Či už sa rozhodnete pre opekanie na grile alebo pre vyprážanie na panvici, v každom prípade musíte steak položiť na rozpálenú panvicu. Nikdy steak ani žiadne iné mäso neklaďte na panvicu studenú. Rovnako tak pamätajte pri príprave steaku na jedno, a síce nikdy ho neprepichujte, inak prídete o jeho šťavnatosť, ktorá je pri steaku veľmi dôležitá.

Nikdy nerobte viac steakov naraz na jednej panvici

Aj keď sa ponáhľate alebo musíte pohostiť viac hostí naraz, nikdy nepripravujte na jednej panvici viac steakov na raz. Mäso sa musí opekať, ale ak by ste na panvicu prihodili viacero kúskov naraz, razom by sa mäso začalo dusiť, a to je nežiaduce. Preto vždy na jednej panvici pripravujte jeden kúsok mäsa.

Môže sa Vám ešte páčiť...