Najčastejšie chyby v starostlivosti o zrkadlo

Vybrali ste si ideálne zrkadlo do interiéru, nainštalovali ho na stenu a teraz už sa z neho chcete len každý deň tešiť. Lenže aby to tak skutočne bolo, musíte sa oň správne starať. Niekto nedá dopustiť na babské rady, iný radšej volia špeciálne prípravky zdrogerie. Či už patríte do akejkoľvek skupiny, vyvarujte sa nasledujúcich chýb.

Na noviny zabudnite, zvodou šetrite

Zrkadlá, a predovšetkým moderné LED zrkadlá, nikdy neleštite pokrčenými novinami, akokoľvek na tento trik bude prisahať polovica vášho príbuzenstva. Hoci sa to nezdá, na pokrčenom papieri vznikajú ostré hrany, ktoré môžu na zrkadle vytvoriť malé škrabance. Skistenie a leštenie používajte výhradne bavlnenú handričku alebo handričku z mikrovlákna.

Čo je mokré, to je čisté. Túto poučku už sme najskôr počuli mnohokrát. Pri ošetrovaní zrkadiel si ale na vodu radšej dajte pozor, jej nadbytok môže zrkadlo poškodiť. Zvlášť, ak sa dostane na jeho hrany. Pokiaľ sa vám nechce leštiť zrkadlá nasucho, napríklad pomocou špeciálnej čistiacej vaty, nanášajte vodu veľmi obozretne a čo najskôr zrkadlo vysušte.

Prečo zrkadlá černajú?

Zdalo by sa, že zrkadlo je to isté ako sklo, a tak je jedno, keď k čisteniu použijeme prostriedok, ktorým obvykle umývame okná. Chyba! Chemikálie v prípravkoch na sklo často obsahujú látky na báze chlóru, ktoré zrkadlo pri dlhšom kontakte poškodzujú. Na okrajoch zrkadla potom vznikajú neslávne známe čierne škvrny, ktoré už bohužiaľ nie je možné nijako odstrániť.

Skernanie zrkadiel môže dôjsť aj vplyvom vysokej vlhkosti, čo je častým nešvárom kúpeľní. Pokiaľ na zrkadle vlhkosť kondenzuje a steká na spodnú hranu sodhalenou vrstvou striebra, začne po nejakej dobe zrkadlo na tomto mieste vytvárať čierne škvrny. Prevenciou ich vzniku je dobré vetranie po každej sprche či kúpeli, časté utieranie spodnej hrany, ale aj zapojenie vykurovacej fólie pod zrkadlo. Niektoré LED zrkadlá majú vykurovacie teleso zabudované priamo v sebe.

Môže sa Vám ešte páčiť...