Najúčinnejšie čistenie okien nie je pomocou chemikálií. Čo vám bude stačiť?

Pravidelné upratovanie okien patrí medzi menej obľúbené domáce činnosti. Tiež by ste radšej trávili čas príjemnejšou aktivitou? Pozrite sa na čističe a postupy, ku ktorým nebudete potrebovať žiadne produkty z drogérie. Okná sa budú lesknúť!

Ako často okná umývať?

Aby ste zo svojich okien mali krásny výhľad a tešili sa z príjemného vzhľadu vašej domácnosti, mali by ste okná pravidelne umývať a nevynechať ani garniže, na ktorých sa usadzuje prach. Obvykle sa uvádza, že záclony perieme pri každom umývaní okien. To by malo byť aspoň trikrát až štyrikrát za rok. Samozrejme ale platí, že keď bývate v mieste, kde panuje väčšie znečistenie ovzdušia, k umývaniu okien môžete pristupovať aj raz mesačne.

Čistiaci postup, ktorý sa predtým používal

Predtým ľudia nemali k dispozícii celý rad chemických sprejov a prostriedkov na umývanie okien. Napriek tomu boli ich domovy krásne. Je to dané tým, že používali jednu obyčajnú kuchynskú prísadu. S pomocou úplne obyčajného octu sa vám totiž podarí skutočné divy. Stačí len do kýblika naliať trochu veľmi teplej vody a pridať niekoľko lyžíc octu. Na umývanie okien si nezabudnite vziať upratovacie rukavice a ochranné okuliare.

Odstráňte hrubé nečistoty

Najprv si vezmite obyčajnú hubku väčších rozmerov a okno s ňou očistite takzvane nahrubo. Potom už stačí len namočiť opäť hubku vo vode s octom a postarať sa o mechanické odstránenie nečistôt. Použite tvrdšiu časť hubky. Ľahko uvoľníte aj čiastočky špiny, ktoré by ste za pomocou hladkej vrstvy huby nemali šancu odstrániť.

S octom k lesku

Teraz už je na čase, aby ste odstránili aj nepríjemnú špinu či mastnotu, ktorá sa na oknách usadzuje. Opäť umyte okno hubkou namočenou v octovej vode. Následne pomocou gumovej stierky odstráňte prebytočnú vlhkosť a na záver okraja okna doleštite bavlnenou handrou.

Stačí obyčajný ocot, nič viac. Okná budú čisté, dezinfikované, a predovšetkým krásne čisté.

Môže sa Vám ešte páčiť...