Nekupujte ihlu v kope sena!

Zistiť u ojazdeného auta nejakú vadu včas, môže ušetriť nemalé peniaze. Ak totiž niektoré závady odhalíte príliš neskoro, spustí sa reťazec ďalších problémov a cena opravy potom rastie raketovým tempom. Ak nie ste kovaný odborník, tak rad porúch skrátka identifikovať nedokážete. A tých nevinne vyzerajúcich je .. 

Na prvý pohľad vyzerajú autá v autobazári väčšinou pekne. Sú umytá, nablýskaná., Lenže … asi nikto nekupuje auto len na parádu. Väčšine motoristov ide pochopiteľne predovšetkým o to, aby auto dobre slúžilo. Rozpoznať závadu u obstarávaného ojazdeného auta môže pomôcť automechanik, ktorého asistenciu pri kúpe nebude solídny obchodník s ojazdenými vozidlami brániť. Avšak ani pokiaľ nemá kupujúci odborníka so sebou, nie je úplne stratený. Čo môžeme zistiť voľným okom? Najprv skúste nájsť výrobné štítky alebo samolepky so servisnými údajmi (napr. Počet najazdených km pri poslednej výmene oleja v servisu). Nájdené údaje porovnajte so servisnou knižkou a súčasným stavom tachometra. Pri prehliadke sa potom zamerajte na: 

lak 

Originálne spoje a tmelenie karosérie 

interiér 

elektrické súčasti 

Pneumatiky a nápravy 

motor 

Vyžiadajte si všetky kľúče, servisnú knižku a návody. Overte si, či ste dostali všetky kľúče, ktoré predchádzajúci majiteľ pri predaji vozidla odovzdal. Ak je kľúč iba jeden, požadujte písomné prehlásenie pôvodného majiteľa, že si žiadny nenechal. Nezabudnite na kľúče od bezpečnostných zariadení, napr. Od zámku prevodovky! Vyžiadajte si všetky ostatné dokumenty k vozidlu. Zo servisnej knižky spoznáte, ako dobre a pravidelne sa o vozidlo jeho predchádzajúci majitelia starali. 

Môže sa Vám ešte páčiť...